Клан нардепа Кривохатька: земельне рейдерство (Частина 2)

В першій частині з циклу розслідувань злочинної діяльності народного депутата Вадима Кривохатька та наближених до нього осіб ми розповіли про незаконні оборудки із землею та самовільне захоплення 250 гектарів землі у Вільнянському районі представниками злочинного угруповання.

Описана в матеріалі історія боротьби з рейдерами АТОвця Олексія Гиренко за землю в Михайлівці – гучна, проте далеко не єдина і не остання. Із захисниками Батьківщини, що обороняють територіальну цілісність та незалежність України на сході, в одіозного нардепа стосунки не складаються. До громадянської позиції Вадима Кривохатька взагалі виникає дуже багато запитань, адже жоден співробітник його численних господарств участі в АТО (а тепер – Операції об’єднаних сил) не брав, про допомогу українським бійцям з боку нардепа так само нічого невідомо.

Але брак патріотизму не завадив Вадимові Кривохатьку використати ветеранів АТО у власних інтересах та залучити до своїх махінацій із землею.

Земля АТОвців – для нардепа

Починаючи з 2016 року, Вадим Кривохатько, користуючись статусом народного депутата, засипав запитами ГУ Держгеокадастру в Запорізькій області, Верховну Раду та інші контролюючі органи у сфері землекористування. Одіозний нардеп проводив пікети із учасниками АТО під стінами обласного Держгеокадастру, звинувачуючи посадових осіб відомства та голову облдержадміністрації в причетності до корупційних схем, пов’язаних із виділенням земельних ділянок учасникам бойових дій.

Декларованою метою активності Вадима Кривохатька була допомога учасникам АТО в отриманні по два гектари землі на кожного, нібито, для ведення сільського господарства.

Проте, як з’ясувалося, в опікуванні нардепа земельними питаннями АТОвців ніякого благородства не було. В основі діяльності Вадима Кривохатька, як завжди, лежав його власний матеріальний зиск та бажання привласнити ще кілька десятків гектарів землі. Хоча віддаємо належне Вадиму Вікторовичу, так віртуозно в своїх шахрайських схемах АТОвців ще ніхто не використовував. 

Організаторами схеми став сам нардеп та його кум, помічник і, як наслідок, депутат Вільнянської районної ради Віктор Лещенко. До участі у шахрайстві залучили також доньку Віктора Лещенка – Тетяну Кузьміну. Тетяна Вікторівна до сьогодні не мала скандальної репутації та не була помічена у сумнівних справах. Тож, поміркувавши, лукаві ділки вирішили – кращої кандидатури для прикриття власних справ, реєстрації майна, підприємств та земельних ділянок їм не знайти.

Отже, за інформацією наших інсайдерів, протягом останніх двох років Тетяна Кузьміна активно скуповувала земельні ділянки. Загалом, вона придбала сімнадцять (!) ділянок, площею по 2 га кожна. За дивним збігом обставин, всі придбані Тетяною Кузьміною ділянки були виділені для сільськогосподарської діяльності учасникам АТО, серед яких є й ті, хто із нардепом Кривохатьком брав участь у акціях біля обласного Держгеокадастру.

Наші джерела повідомляють, що Кривохатько із Лещенком пропонують АТОвцям-власникам землі по 500 доларів за ділянку в 2 га, причому, передає гроші особисто нардеп. Таким чином, Вадим Кривохатько та його спільники не тільки організували схему, використали для її реалізації учасників бойових дій та приросли десятками гектарів землі, але й заробили на АТОвцях. Адже реальна вартість подібних за розміром ділянок на (неіснуючому) ринку землі становить близько 1000-1200 доларів.

Заручники клану

Випадки, коли злочинний клан Кривохатька незаконно приростав землею, завдаючи збитків простим селянам та державі, непоодинокі.    

Як повідомляли регіональні ЗМІ, у вересні 2016 року жителі села Михайлівка Вільнянського району вийшли з протестом проти незаконних дій кума та помічника скандального нардепа Віктора Лещенка. Селяни зверталися до поліції із повідомленнями про те, що фермер незаконно обробляє та засіває нерозпайовану землю. Коли ж бізнесмен загнав на поля сільгосптехніку для збору врожаю, обурені люди викликали поліцію. Документів, які б підтверджували законність робіт, у «збирачів» не виявилося, тому техніку вилучили.

Ще раніше, з 2009 року жителі села Великодубове в Вільнянському районі опинилися в заручниках бізнес-інтересів Віктора Лещенко. Помічник нардепа Кривохатька буквально захопив їхні земельні ділянки та збирав з чужої землі врожай. Гроші ж за землю виплачував тільки тим, хто уклав з ним договір оренди. Люди протягом майже п'яти років домагалися справедливості, подавши понад 100 позовів до судів. Зневірившись, в 2013 році власники паїв навіть кілька разів перекривали трасу «Харків-Сімферополь». Тільки після зміни влади, у 2014 році, Віктор Лещенко під тиском громадськості розрахувався з людьми за землю і повернув ділянки.

Аналогічна ситуація склалася із земельними паями в Наталіївській сільраді Запорізького району. Місцеві жителі в судовому порядку добивалися від фермерського господарства  «Лещенко В.М.» повернення своїх паїв.

Так, в січні 2015 року в Запорізькому районному суді слухалася показова справа про повернення земельної ділянки власнику. З матеріалів справи відомо, що в 2008-му році між місцевою жителькою-власником земельної ділянки і селянським (фермерським) господарством «Лещенко В.М.» був укладений договір оренди землі. Після закінчення терміну дії договору в грудні 2013 року, власник землі пролонгувати його не збирався, про що письмово повідомив Віктора Лещенка.

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. У разі припинення або розірвання договору оренди землі, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Напевно, підприємство Віктора Лещенка мало намір і в подальшому використовувати для своїх потреб цей (та інші) пай. Тому бізнесмен не підписував акт прийому-передачі земельної ділянки. Суд виніс рішення на користь власника, зобов'язавши ФГ «Лещенко В.М.» повернути йому ділянку.

Мільйонні збити та кримінальні справи

Від свавілля земельних рейдерів, які відчувають свою безкарність через близькість до нардепа Вадима Кривохатька, потерпають не тільки прості селяни. Протиправні дії членів злочинного клану завдають значних збитків місцевій громаді та державі.

У 2017 році слідчим відділом Вільнянського відділення поліції Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області було розпочато кримінальне провадження щодо співробітників Фермерського господарства «Лани України». Як випливає з матеріалів справи, працівники підприємства під керівництвом директора Віктора Лещенка протягом десяти днів вирубували полезахисну лісосмугу за селом Вербне Гнаровської сільради Вільнянського району. Площа вирубки склала 4,8 га.

«... Зловживаючи службовим становищем і з метою одержання неправомірної вигоди для себе, займаючи посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих функцій, (Лещенко В.М. - прим. ред.) дав усну вказівку найманим працівників УН ТОВ «Лани країни» провести незаконну вирубку дерев породи клен, ... в кількості 369 штук діаметром від 7 до 53 см, чим згідно з висновком комісійної судової інженерно-екологічної експертизи від 16.05.2017 № 21885/16-48 завдав державі в особі Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області збитків на суму 767 440 гривень 63 копійки, що є значними збитками», - зазначено в матеріалах справи.

Також досудовим розслідуванням було встановлено, що в травні 2017 року Віктор Лещенко, займаючи посаду голови ФГ «Лещенко В.М.», «маючи умисел на самовільне зайняття з корисливих мотивів земельної ділянки державної форми власності ..., загальною площею 86,7853 га, ... маючи в розпорядженні чотири трактори Johon Deere 6130 D з державними номерними знаками АР 13645, АР 13646, АР 13647 і АР 13648, що належать фермерському господарству, дав усну вказівку працівникам підприємства на здійснення культивації та засівання насінням соняшнику вказаної земельної ділянки».

За даними слідства, працівники підприємства встигли засіяти соняшником тільки частину вищевказаної земельної ділянки - площею 28,89 га, після чого їх дії були зупинені співробітниками поліції. Згідно з актом перевірки Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області, розмір збитків, завданих державі незаконними діями фермера Лещенка, становить 133 тисячі 440 гривень. За фактом злочину триває досудове розслідування.

Незаконні земельні схеми, захоплення приватної та державної землі, а також тиск на пайовиків – тільки частина правопорушень, до яких доклали руку друзі народного депутата Вадима Кривохатька. Деякі з них вже отримали правову оцінку, за деякими тривають розслідування та суди.

Але інтереси кримінального клану Кривохатька не обмежуються землею. Свої щупальці «спрут» запустив й в інші сфери життєдіяльності по всій Запорізькій області.

Махінації із бюджетними коштами, ухилянням від сплати податків та корупційні злочини – тема наступної частини розслідування, присвяченого діяльності злочинного клану нардепа Вадима Кривохатька.  

Далі буде.

Комментарии  

0 # RE: Клан нардепа Кривохатька: земельне рейдерство (Частина 2) 11.09.2018 14:53
Гриша
Кривохатько, конечно, плохой мальчик, только зачем такие манипуляции? Лещенко должен отвечать за свои поступки, а Кривохатько - за свои. Даже если кто-то кому-то что-то советовал.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать