• Главная
  • Новости
  • Клан нардепа Кривохатька: політична корупція та крадіжки з бюджету (Частина 3)

Клан нардепа Кривохатька: політична корупція та крадіжки з бюджету (Частина 3)

Дві частини з циклу журналістських розслідувань протиправної діяльності народного депутата України від Запорізької області, члена парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Вадима Кривохатька та афільованих з ним осіб були присвячені земельному рейдерству та податковим махінаціям. Проте, як то кажуть, не землею єдиною переймається народний обранець.

У регіоні Кривохатько відомий не тільки як власник найбільшої колекції тракторів «John Deere» та найвпливовіший фермер. Вадим Вікторович активно працює над образом борця з корупцією. Він всюди бачить змови та махінації.

Проте, як з’ясувалося, через підконтрольних йому посадовців Вільнянського району сам організував привласнення бюджетних коштів та майна. Та й в минулі роки при владі, за часів перебування на посаді голови РДА, не гребував корупційними схемами.

Ставки – за хабарі

Вадим Кривохатько обіймав посаду голови Вільнянської райдержадміністрації у 2005-2006 роках. Його нетривале керівництво районом супроводжувалося постійними скандалами, пов’язаними із протизаконними земельними оборудками, рейдерським захопленням паїв селян та маніпуляціями із бюджетними коштами.

А нещодавно в запорізьких ЗМІ було оприлюднено інформацію про те, що Вадим Кривохатько, будучи головою РДА, незаконно роздав сотні гектарів ставків у районі приватним особам.

До редакції місцевого видання потрапили фотографії договорів оренди земель водного фонду, укладених у 2005 та 2006 роках на той час головою РДА Вадимом Кривохатьком. Згідно цих документів, Кривохатько передав в оренду значні земельні ділянки під водними об’єктами: ТОВ «Нива» - 28 га; ТОВ «ВО «Рибгоспостач» – 18,9868 га та Медвідю Олексію Мироновичу – 4,59 га. Всі ділянки були виділені для рибогосподарських потреб. Ці угоди оренди чинні й до теперішнього часу.

Але справа в тому, що документи на користування водоймами були видані всупереч норм земельного законодавства та водного кодексу. Згідно чинних норм, підставою для використання водного об’єкту для цілей аквакультури є паспорт водного об’єкту. Орендар має укласти дві угоди – на оренду земельної ділянки та оренду водойми. Остання укладається після виготовлення паспорту водного об’єкта. Проте вказані орендарі відповідних документів не розробляли, обмежившись угодою про оренду земельної ділянки, а значить, не мають права на використання водойм для рибогосподарських потреб.

Натомість, отримані з порушеннями ставки й надалі використовуються їхніми новими господарями, юридично залишаючись поза увагою Держрибоохорони та інших органів, що здійснюють контроль за використанням водних об’єктів. Фактично ці водойми стали приватною власністю, куди пересічним селянам дорога закрита не тільки для купання, але й для рибальства.

Зі слів свідків тих подій, Вадим Кривохатько на посаді голови РДА роздавав ставки не просто так, а за великі хабарі. Кажуть, що саме таким чином нинішній народний депутат заробив свій перший капітал, який ліг в основу його майбутніх мільярдних статків.

Не землею єдиною

Не з чуток знаючи, які можливості для збагачення розкриваються при владі, Вадим Кривохатько, після обрання нардепом, потурбувався про призначення на найвищі керівні посади у Вільнянському районі своїх людей. Так, головою Вільнянської райдержадміністрації став Олександр Руденко, а районну раду очолив Андрій Салякін.

Через підконтрольних йому посадовців Олександра Руденка та Андрія Салякіна нардеп організував схему привласнення бюджетних коштів при виконанні ремонтних робіт у комунальних закладах.

Протягом тривалого часу майже всі підряди на виконання ремонтів за бюджетних кошт у комунальних закладах райради отримували тільки два приватні підприємці – Смирний Денис та Смирна Віолетта. І такий вибір посадовців був продиктований зовсім не якістю виконання робіт, а тим, що Денис Смирний є помічником та довіреною особою народного депутата Вадима Кривохатька.

З 2015 року, одразу після отримання Андрієм Салякіним посади, Вільнянська районна рада  уклала із ФОП «Смирна Віолетта Олександрівна» 28 угод на загальну суму 3 млн. 096 тис. 502 грн.  Ще 21 угода на загальну суму 1 млн. 075 тис. 749 грн. були укладені із ФОП «Смирний Денис Юрійович». Всі договори стосуються проведення ремонтно-будівельних робіт в комунальних установах, підконтрольних райраді. І, за наявною інформацією, саме голова райради, використовуючи службове становище та зловживаючи отриманою владою, змушував керівників комунальних установ укладати угоди з вказаними підприємцями.  

Таким чином, двоє ФОП-протеже голови райради Салякіна та нардепа Кривохатька з 2015 по 2018 рік отримали з бюджету більше 4 млн. 172 тисяч гривен.  Але, як стало відомо із достовірних джерел, фактично роботи виконували працівники комунальних закладів. Причому, з ремонтниками розраховувалися виключно готівкою. Кошти ж, які надходили на рахунки ФОП, Денис Смирний передавав голові райради. І вже Андрій Салякін розподіляв їх між іншими учасниками корупційної схеми, в залежності від ступеня участі та статусу співучасників. Звичайно, найбільших зиск із схеми мав Вадим Кривохатько.

Такі вочевидь протиправні дії давно мали би зацікавити місцевих правоохоронців. Але на посаді слідчого СВ Вільнянського районного відділу ГУ НП в Запорізькій області працює дочка голови райради Дарія Салякіна. Тож не дивно, що її батькові та іншим учасникам злочинного угрупування вдається уникнути покарання.

20 липня поточного року президент Петро Порошенко звільнив Олександра Руденка із посади голови Вільнянської райдержадміністрації. Причому, звільнив відповідно до п. 3 ч. 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, в якому йдеться про «розірвання трудового договору у випадку систематичного невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку».

Хоча навряд звільнення Руденка завадить реалізації описаних оборудок. Адже Вадим Кривохатько й досі нардеп, а Андрій Салякін досі очолює райраду. І крім ремонтно-будівельних робіт, бюджетні кошти виділяються на харчування в комунальних закладах, придбання медичних препаратів, матеріально-технічне забезпечення місцевих інтернатів та інших установ району. Отже, ймовірно організована злочинна схема із привласнення державних коштів в особливо великих розмірах й далі буде функціонувати.

Кримінальний талант

Коли ми вже говоримо про довірених осіб Вадима Кривохатька у владі, то не можемо оминути увагою ще одного офіційного помічника-консультанта та довірену особу народного депутата по  Запорізькому району – Володимира Сосуновського. Він з 2010 року очолює Балабинську селищну раду, і, за словами наших джерел, неймовірно відданий нардепові.

Володимир Сосуновський має, як для селищного голови та тренера з боксу, чималі статки – дорогу нерухомість в Запоріжжі, землю та будинки на Азовському узбережжі – в курортних Кирилівці й Приморську, елітні автівки та значні заощадження у валюті (декларація). Причому, як повідомляють місцеві ЗМІ, зароблені ці кошти та майно були завдяки фінансовим махінаціям та протизаконним схемам із заволодіння чужим майном.

Відомо, що до обрання головою селищної ради Сосуновський займався операціями з нерухомістю. Цю діяльність він продовжив і на посаді, організувавши в селищі Балабине протизаконну схему із привласнення  чужої нерухомості.

Володимир Сосуновський виявляв будинки, де після смерті власників не було спадкоємців. В ці будинки вселялися підставні особи, а потім виготовлялися довідки, що, нібито, ці люди на момент смерті проживали із власниками житла. Використовуючи корупційні зв'язки в Запорізькому районному суді, Сосуновський організовував отримання судових рішень, згідно з якими на підставні того, що особи проживали з померлими в цивільному шлюбі, за ними визнавалося право власності на будинки в порядку успадкування. Згодом, ці будинки  продавалися за ціною 15-20 тисяч доларів.

За даними правоохоронців, в такий спосіб протягом кількох років Володимиром Сосуновським було привласнено й продано 12 будинків. Дані факти розслідуються в рамках відкритого кримінального провадження Запорізької місцевою прокуратурою №2.

Використовуючи владу та зловживаючи службовим становищем, Володимир Сосуновський також організував схему із привласнення землі. Ним було оформлено на підставних осіб близько 50 земельних ділянок на території Балабинської селищної ради. На сьогодні більшість цих ділянок вже продані, а їх реалізацією займалася безпосередньо дружина голови, депутат Балабинської селищної ради Юлія Сосуновська.

ЗМІ також повідомляють про легальний і нелегальний бізнес помічника нардепа Кривохатька. Зокрема, Володимир Сосуновський займається маршрутними перевезеннями та тримає мережу кафе-наливайок «Лівобережжя», які працюють в Балабиному й Кушугумі. Кафе оформлені на його рідного дядька, депутата Балабинської селищної ради Миколу Шкрума, за сумісництвом – директора Балабинського кладовища. Подейкують, що голова не гребує незаконною оптовою та роздрібною торгівлею спиртом і алкогольними напоями кустарного виробництва.          

Не дивно, що з такою кримінальної історією Володимир Сосуновський швидко знайшов спільну мову із Вадимом Кривохатьком.

Свій до свого по своє

У 2014 році саме Сосуновський допомагав Кривохатьку на виборах до Верховної Ради по Запорізькому району. В свою чергу, Вадим Кривохатько пообіцяв Володимиру Сосуновському допомогти стати головою Кушугумської об'єднаної територіальної громади, якщо той буде сприяти посиленню впливу Кривохатька в Запорізькому районі та  переобранню його до парламенту на виборах 2019 року.

Сосуновський же користується заступництвом нардепа для вирішення проблем із правоохоронними органами та прикриття  махінацій із землею та нерухомістю. Голова селищної ради неодноразово заявляв місцевим жителям та підприємцям про свої тісні стосунки із Вадимом Кривохатьком, через якого може «вирішити будь-які питання».

Посилити свій вплив на Запорізький район та зміцнити та території позиції клану Вадим Кривохатько намагається через голову Запорізької райдержадмінінстрації Анатолія Васюка. Наразі, за даними джерел, Анатолій Васюк підтримує тісні взаємини із Володимиром Сосуновським та Вадимом Кривохатьком. Зокрема, надає площі для розміщення іміджевих матеріали обох на шпальтах газети «Червоний промінь», фактичним власником якої є.

Але, як повідомляють інсайдери, взаємини Сосуновського та Васюка – це дружба змії та черепахи. Бо обидва змагаються між собою за прихильність Вадима Кривохатька та доступ до фінансів нардепа. Більше того, Анатолій Васюк, нібито, також має амбітні плани очолити Кушугумську ОТГ, що незабаром має бути створена на базі Балабинської селищної ради та об’єднає Кушугумську, Малокатеринівську та Григорівську сільські ради. Подейкують, що  саме Вадим Кривохатько вирішуватиме, хто займе посаду голови ОТГ.

Як бачите, Вадим Кривохатько та його найближче оточення доволі успішні не тільки в земельних та податкових махінаціях. Угруповання роками реалізує схеми із привласнення бюджетних коштів та майна громади, посівши ласі керівні посади в органах влади Вільнянського та Запорізького районів.  

Далі буде.

Комментарии  

0 # Заказуха 17.08.2018 22:44
Андрій
Так Васюк ставленник Брыля, вы что-то попутали!
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать