• Главная
  • Новости
  • «Благі справи» нардепа Кривохатька: PR під вибори та незаконний бізнес

«Благі справи» нардепа Кривохатька: PR під вибори та незаконний бізнес

Благодійність – особливий вид діяльності. Добре, коли багаті підтримують бідних, сильні – слабких, а здорові – хворих. Але благодійність буває різною. Одні роблять добро від щирого серця, інші – з розрахунку отримати від цього матеріальний чи іміджевий зиск. Останнє особливо притаманне українським політикам, адже для них «добрі справи» - гарна маркетингова стратегія популяризації себе від виборів до виборів.

Так, на офіційному сайті народного депутата Вадима Кривохатька його «благодійності» присвячений цілий розділ. Тут і вирішення інфраструктурних проблем виборчого округу, й адресна допомога місцевим мешканцям, і підтримка медичних закладів та закладів освіти.

Щоправда, як вдалося з’ясувати нашим кореспондентам, більшість вирішених питань, якими хизується нардеп, до нього жодного відношення не мають, або датовані ще 2009-2011 роками, тобто за п’ять років до обрання фермера Кривохатька нардепом. А деякі з «благодіянь» Вадима Вікторовича, взагалі, несуть загрозу для життя та здоров’я людей.

Щоб не бути голослівними, пройдемося по списку, опублікованому на офіційному сайті нардепа, зосередившись на двох найважливіших соціальних блоках – медицині та освіті.

Самопіар без терміну придатності

Отже, у переліку здобутків нардепа Кривохатька значиться такий пункт, як «придбання двох машин «швидкої» для районної лікарні, м. Вільнянськ».

Як нам вдалося з’ясувати, дві санітарні автівки дійсно були придбані Вадимом Кривохатьком та передані на баланс Вільнянської ЦРЛ ще у 2009 році. Пізніше ЦРЛ здала «швидкі» в оренду: першу – у 2013 році «Обласному центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради, другу – у 2014-му одній із військових частин Збройних сил України.

Наголошуємо, автівки для «швидкої» були придбані Вадимом Кривохатьком у 2009 році, за п’ять років до обрання його народним депутатом. Не в результаті депутатської діяльності Кривохатька, а, напевно, за рахунок очолюваного ним на той час фермерського господарства. То чи має «нардеп Кривохатько» моральне право хизуватися цим?

«Благодійність» за чужий кошт

Йдемо далі. У звіті нардепа перераховано багато освітніх установ. Зокрема, вказано, що за участі нардепа був зроблений капітальний ремонт покрівлі в дитячому садку №3, смт Новомиколаївка. Як з’ясувалося, капітальний ремонт покрівлі Новомиколаївського комунального дошкільного закладу № 3 «Теремок» проводився у вересні 2011 року. Це підтверджує угода, укладена між директором дитсадка Мариною Шморгай та підрядником – ООО «Крокус», повний текст якої є в розпорядженні редакції.

Зверніть увагу – 2011 рік, знову ж таки, за три роки до нардепства Кривохатька. Але й це ще не все.

За інформацією джерел видання, ремонт дитячого садочка в Новомиколаївці проводився за бюджетний кошт. Так само, як і ремонти у дитячому садку «Барвінок» смт Кам’яне –  наступний пункт у звіті Кривохатька. За інформацією відділу освіти Вільнянської РДА, всі ремонтні роботи в цьому закладі здійснювались Управлінням капітального будівництва Запорізької облдержадміністрації за рахунок коштів обласного бюджету.

Таким чином, виходить, що Вадим Кривохатько «приписав» собі ремонт двох дитячих установ, роботи в яких були профінансовані та проведені за бюджетні гроші.

Безпека дітей – під загрозою

Наступним пунктом у звіті та предметом особливої гордості Вадима Кривохатька є будівництво басейну та ремонт приміщень в дитячому садку №6 у Вільнянську. За даними відділу освіти, молоді та спорту Вільнянської райдержадміністрації, в яслах-садку №6 «Дзвіночок» реконструкцію басейну за кошти Вадима Кривохатька було проведено у 2011 році.

Басейн функціонує вже майже сім років, але жодних документів на реконструкцію басейну у дитячому закладі немає – ні дозвільних документів, ні даних про технічні та екологічні характеристики матеріалів, які використовувалися при будівництві, ні даних про кваліфікацію підрядників чи безпечність користування.

Тут, звичайно, виникають питання не тільки до Вадима Кривохатька, який не надав потрібних документів. Але, в першу чергу, до освітян та керівництва дитячого садочка. Йдеться про безпеку дітей, про можливу загрозу їхньому здоров’ю та життю. Адже якщо хтось із дітей травмується в басейні, відповідатиме за це не «благодійник» Кривохатько – він попіарився й забув. Відповідатимуть вихователі та посадовці, які допустили порушення норм та вимог, дотримання яких є обов’язковим при спорудженні подібних об’єктів.

Піар на колесах

Наступний блок щедрот Вадима Кривохатька, на аналізі якого ми зупинимося докладніше, пов'язаний із придбанням для закладів освіти Вільнянщини транспортних засобів.

Так, у звіті нардепа йдеться про придбання вантажного автомобіля для Вільнянської середньої школи №2. Автомобіль «ГАЗ -3309» був переданий на баланс навчального закладу у листопаді 2011 року. Нам вдалося знайти облікову картку вантажівки. В ній зазначається, що первинна вартість авто становила 146 000 гривень. Джерело походження вказаних коштів, наразі невідоме. Але нагадаємо, що за тогочасним курсом валют, вантажівка обійшлася Вадиму Кривохатько майже у 20 000 доларів.

Ми також перевірили інші задекларовані автоподарунки нардепа освітянам і з’ясували, що всі вони датовані 2010-2012 роками. Так, сільська школа в Соколовці за кошти фермера розжилася легковим автомобілем ЗАЗ-1103 «Славута», а Вільнянський професійний ліцей трактором.

Пояснити такі значні витрати та турботу про покращення матеріально-технічного забезпечення вільнянських освітян з боку Вадима Кривохатька можна було би добротою душевною. Але нам раптом пригадалася спекотна виборча парламентська кампанія 2012 року. Вадим Вікторович брав в ній найактивнішу участь і дуже прагнув потрапити до Верховної Ради. Тож, можливо, така нечувана щедрість – не більше, ніж спроба фермера сподобатися електорату. Адже наступного разу Кривохатько робив подібний подарунок лише одного разу – якраз напередодні позачергових виборів 2014-го року.

У 2012 році вибори Вадим Кривохатько програв діючому на той час нардепу Олександрові Дудці. Але, поза сумнівом, первинний внесок у майбутнє нардепство зробив.  

Не подарував, а позичив

Серед інших транспортних «благодіянь» Вадима Кривохатька значиться придбання автобусу для професійного аграрного ліцею смт Чубарівка. Йдеться про автобус марки «Атаман», 2014 року випуску.

Як свідчать документи, цей транспортний засіб фермерське господарство «Кривохатько В.В.», яким керує дружина нардепа Людмила, здало аграрному ліцею в тимчасову оренду (на 10 років), а зовсім не придбало, як вказано на сайті народного депутата.

Зверніть увагу, угода про передачу автобуса в оренду датована 1 жовтня, а на 26 жовтня 2014 року в країні були призначені позачергові вибори до парламенту. На час підписання угоди Вадим Кривохатько ще не був народним депутатом, а лише кандидатом в депутати Верховної Ради на виборчому окрузі №82. Тож, пункт про подарунок Чубарівському ліцею автобусу до діяльності Вадима Кривохатька у статусі нардепа жодного відношення не має, а свідчить, радше, про підкуп виборців в ході виборчої кампанії.

Благодійність бізнесу – не завада

Серед проектів, реалізованих на території виборчого округу нардепом Кривохатьком, можна виділити організацію міжміського автобусного маршруту «Гуляйполе - Пологи» з листопада 2016 року.  Перевезення здійснюються автобусом «ПАЗ» (Павловський автобусний завод), який належить ФГ «Кривохатько В.В.».

Запускаючи маршрут, організатори декларували гуманну ціль – хоча би частково вирішити транспортні проблеми місцевих мешканців та забезпечити сполучення між населеними пунктами. Але не тільки засадами гуманізму керувалися нардеп та підконтрольне йому підприємство. Справа в тому, що вказаний рейсовий автобус безкоштовно перевозить тільки пасажирів пільгових категорій – пенсіонерів,  інвалідів та ін., а інших – на комерційній основі.

Таким чином, під виглядом соціальної акції та використовуючи статус, Вадим Кривохатько організував на пасажироперевезеннях непоганий бізнес, прибуток від якого отримує дружина нардепа – Людмила. Саме вона керує підприємством, якому належить автобус.

Згідно з Реєстром підприємств - ліцензіатів Державної служби з безпеки на транспорті України, ліцензія на право перевезення пасажирів фермерському господарству «Кривохатько В.В.» не видавалась. Більше того, за інформацією наших джерел, облдержадміністрація, як замовник регулярних перевезень на внутрішньообласних маршрутах, договору із підприємством нардепа на обслуговування даного маршруту не укладала. Тож, хто і як контролює технічний стан автобуса, забезпечує щоденний медичний огляд водіїв та, загалом, гарантує безпеку пасажирів – наразі невідомо. Складається враження, що ніхто.

Коли тривала робота над цим матеріалом, з’ясувалося, що під час рейду співробітники Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області натрапили на автобус «ПАЗ» ФГ «Кривохатько В.В.». Як повідомляє сайт ОДА, перевіркою було встановлено факт порушення умов перевезення, а саме відсутність усіх дозвільних документів на перевезення пасажирів за цим маршрутом. У повідомленні також зазначається, що раніше до Управління Укртрансбезпеки надходили скарги щодо порушення перевізником умов безкоштовного перевезення пасажирів.

За фактом порушення перевізником вимог транспортного законодавства, працівниками Управління Укртрансбезпеки складено акт та вирішується питання про притягнення підприємства «Кривохатько В.В.» до відповідальності.

Таким чином, благодійна акція нардепа виявилася не просто сімейним бізнесом, а ще й протизаконним та небезпечним для життя і здоров’я людей.

Не на часі, та в перспективі

На сьогодні, після обрання народним депутатом, Вадим Кривохатько зменшив «благодійну» активність - автівки та трактори нікому не дарує, басейни не будує. Відомо, що за сприяння нардепа кільком сільським школам були надані комп’ютери, сільські клуби у Веселому та Миколайполі Запорізького району отримали недороге музичне обладнання.

На сайті нардепа вказано, що ним був зроблений капітальний ремонт  будинку культури села Михайлівка Вільнянського району. За нашою інформацією, ремонтні роботи проводилися у 2017 році і фінансувалися вони, переважно, з місцевого бюджету. Загалом, було витрачено 298 188 гривень, з яких тільки незначна частина – спонсорські кошти Кривохатька.

Таким чином, при детальному розгляді виявилося, що більшість «добрих справ», про які звітує Вадим Кривохатько на своєму сайті, до його діяльності в статусі народного депутата ніякого відношення не мають. Значна їх частина мала місце ще за фермерства Кривохатька, інша – пов’язана із передвиборною агітацією та носить яскраво виражений характер підкупу електорату. У випадку із дитячим басейном та пільговим автобусом, взагалі, без ретельної перевірки та реакції з боку контролюючих та правоохоронних органів не обійтися, - бо може статися лихо.

Напевно, земельні оборудки та корупційні схеми із бюджетними коштами займають весь вільний від закордонних подорожей час Вадима Вікторовича. Тож, на справді корисні та важливі для громади справи, як і на законотворчу діяльність сил та натхнення у нардепа Кривохатька бракує.

З іншого боку – на горизонті вже парламентські вибори 2019 року. І, зважаючи на постійні скандали та прагнення бути в інформаційному просторі регіону, Вадим Вікторович політичних амбіцій не позбавився. Він неодмінно спробує пройти до ВРУ вдруге.

Тож, чекаємо на нові «благодіяння» від Вадима Кривохатька. Як кажуть в народі, з паршивого нардепа – хоч шерсті шмат.