• Главная
  • Новости
  • На Запоріжжі дві фірми у змові на тендерах за рік отримали 106,6 млн. грн.

На Запоріжжі дві фірми у змові на тендерах за рік отримали 106,6 млн. грн.

Дві фірми системно порушують антиконкурентне законодавство, на двох розігруючи мільйонні тендери, пов’язані із дорожніми роботами на території Запорізької області. Лише з початку 2018 року ТОВ «Сінго» та ПП «Дорремфарм» здобули перемогу більш ніж у 20-ти торгах на загальну суму 106,6 млн. грн. При цьому, власники обох підприємств навіть не намагаються  створювати видимість реальної конкуренції.

ТОВ «Сінго» засноване у грудні 2016 року, його власником є Антон Грицаєнко.

Із відкритих джерел інформації ми дізналися, що Грицаєнко Антон Олександрович мешкає у Запоріжжі. Він є директором, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) трьох будівельних підприємств:

- ТОВ «Сінго», зареєстроване 12.12.2016 р. у Києві на бульварі Лесі Українки, буд. 30-б, оф. 4;  основний вид діяльності підприємства – організація будівництва будівель; статутний фонд –  1 100 000 грн.;

- ТОВ БК «Будтрест», зареєстроване 17.08.2018 р. в Запоріжжі по вул. Теплобудівна, буд. 15, офіс 7, основний вид діяльності: будівництво житлових і нежитлових будівель, статутний фонд – 2 000 грн.;

- та ТОВ «Консоль-строй», зареєстроване  06.11.2018 р. у Києві по вул. Нагірна, буд. 12 кв. 17, основний вид діяльності: будівництво житлових і нежитлових будівель, статутний фонд – 700 000 грн.

ПП «Дорремфарм» створене у квітні 2017 року, його власник – Герасим Фтоян.

Фтоян Герасим Меружанович уродженець с. Сарухан, Вірменія, мешкає у смт Устинівка Кіровоградської області, по вул. Л.Толстого, буд. 8. Він є директором, засновником та кінцевим бенефіціарним власником (контролером) лише одного, вище зазначеного приватного підприємства «Дорремфарм», зареєстрованого в Дніпропетровській області, у місті Покров, по вул. Героїв України, буд. 14.

Не зважаючи на те, що обидві фірми почали працювати зовсім недавно, протягом 2018 року вони разом перемогли у 21 тендері на загальну суму 106 574 017 грн. Із власних джерел редакції стало відомо, що фірму «Сінго» контролює етнічне угруповання «Вірмени»  (рос. «Армяне») на чолі із братами Арташесом та Хореном Саргсянами. Саме за сприяння напівкримінального угруповання фірмам вдається отримувати замовлення на десятки мільйонів гривень з бюджету.

Перед участю у тендерних закупівлях, підприємства узгоджують дії та заздалегідь визначають, яке з підприємств переможе. Спочатку під час проведення 8 торгів на 32 878 015 грн. перемагало ПП «Дорремфарм». Згодом фірми помінялись місцями. Конкурси почало вигравати ТОВ «Сінго», яке перемогло у 13 тендерах на 73 696 002 грн. Що характерно, у всіх випадках «Сінго» і «Дорремфарм» виступали єдиними учасниками торгів.

На торги, в яких перемогло ПП «Дорремфарм», документи від імені ТОВ «Сінго» подавилися неякісно оформленими та не в повному обсязі. Згідно наданої довідки (див. нижче), ПП «Дорремфарм» не має власного обладнання (машин і механізмів) для виконання дорожніх робіт, вся техніка підприємством орендована.

Відсутність реальної конкуренції надавала фірмам можливість під час аукціону робити лише один мінімальний крок пониження ціни (в середньому 0,53%, або 22 000 грн.). Але після проведення за такою схемою п’яти успішних торгів в квітні 2018 року, ділки перестали створювати навіть видимість конкуренції та зразу на аукціоні пропонували вартість робіт, знижену від очікуваної лише на 250 - 1000 грн. Фірми були впевнені, що ніхто не завадить їм виграти тендер та отримати замовлення.

Вочевидь, такі антиконкурентні дії та торги за домовленістю не сприяли економії бюджетних коштів, хоча саме з цією метою була впроваджена система «Prozorro». Загальна вартість робіт по 21 тендеру, які виграли «Сінго» і «Дорремфарм», склала 106 574 017 грн. проти 107 007 799 грн. очікуваної вартості. Таким чином, під час проведення договірних торгів сума була зменшена лише на 433 782 грн., що складає лише 0,4 %.

Ми ретельно проаналізували тендери, в яких брали участь фірми «Сінго» та «Дорремфарм», та виявили значні недоліки в оформленні тендерної документації. Так, у квітні поточного року під час проведення тендеру на послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Запорізької області та штучних споруд на них (аварійні послуги, Запорізький район), в якому перемогло ПП «Дорремфарм», а ТОВ «Сінго» виступало в ролі статиста, в документації останньої фірми були виявленні суттєві недоліки.

Зокрема, ТОВ «Сінго» не надало тендерному комітету документи, передбачені Додатком 1 –  «Документи, які вимагаються для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям»:

-  копію інформаційної довідки про наявність обладнання (машин та механізмів), необхідного для надання послуг;

-  копію інформаційної довідки про наявність матеріально-технічної бази;

-  копію інформаційної довідки про обсяги наданих послуг по договору з експлуатаційного утримання або поточного ремонту автомобільних доріг протягом 2014 – 2018 р.;

Крім того, ТОВ «Сінго» не надало документи, передбачені Додатком 2 – «Документи, які вимагаються для підтвердження інформації про відсутність підстав для відмови Учаснику в участі у процедурі закупівлі на підставі пунктів 1 та 2 статті 17 Закону»:

- копію довідки про те, що Учасника протягом останніх трьох років не було притягнуто до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів (тендерів);

- копію довідки про те, що в Учасника відсутня заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а у разі її наявності, Учасник зазначає розмір його заборгованості із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) на дату не більше тижневої давнини відносно дати подання тендерної пропозиції.

Усвідомлюючи, що ТОВ «Сінго» відіграє у цьому тендері лише роль статиста, керівники підприємств не стали себе обтяжувати виготовленням документації для учасника, який не буде обраний переможцем. В такій ситуації, тендерний комітет Департаменту капітального будівництва Запорізької облдержадміністрації, вивчивши подані документи, взагалі не повинен був допускати ТОВ «Сінго» до торгів, як і розглядати його цінову пропозицію. Торги повинні біли бути відмінені у зв’язку із невідповідністю учасника кваліфікаційним критеріям.

Так, в довідці ТОВ «Сінго» про наявність працівників від 05.05.2018 року зазначено лише 3 дорожніх робітника:

В аналогічній довідці від 14.08.2018 року вказано вже 2 майстра та 8 дорожніх робітників. Всі – зі стажем роботи на підприємстві мінімум 4 місяці. Також з’явилися дорожні робітники, яких в попередній довідці не було: Новіков С.Ф., Козловський В.С., Малий Р.П., Кононенко А.О., Кононенко М.О., Федорко Н.С., Мухін А.О.

Тендерні змови та схеми, які реалізують ТОВ «Сінго» та ПП «Дорремфарм», вже неодноразово ставали темою для публікацій місцевих ЗМІ. Зокрема, видання «Наші гроші. Запоріжжя» у вересні поточного року повідомляло, що фірми у тендерній документації одних із торгів подали ідентичний перелік техніки, яку планували залучити до виконання робіт.

Не зважаючи на очевидні антиконкурентні дії, обидві фірми продовжують брати участь та вигравати тендери на виконання робіт по всій Запорізькій області. Окрім того, що через ці схеми нівелюється саме призначення системи електронних закупівель «Prozorro», вони ще й наносять значні збитки бюджету. Зекономлені в умовах чесної конкуренції бюджетні кошти могли бути спрямовані на вирішення інших актуальних питань в регіоні. Натомість, гроші йдуть на збагачення власників компаній та їхніх покровителів – братів Саргсянів.    

Комментарии  

0 # RE: На Запоріжжі дві фірми у змові на тендерах за рік отримали 106,6 млн. грн. 02.12.2018 10:15
Украина
Армянстрой везде. Чиновника, который раздаёт тендера надо повесить
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать