• Главная
  • Новости
  • Посадовці ЗТМК та комерсанти організували в Запоріжжі незаконну схему збагачення на промислових відходах

Посадовці ЗТМК та комерсанти організували в Запоріжжі незаконну схему збагачення на промислових відходах

У ході розслідування ми натрапили на незаконну, але надприбуткову для своїх організаторів схему, побудовану на махінаціях із промисловими відходами. Участь в оборудці бере, принаймні, одне велике промпідприємство та кілька приватних запорізьких фірм.

Як з’ясувалося, в результаті виробничих процесів ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (ЗТМК) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 18, утворюються відходи промислового виробництва. Зокрема, йдеться про титанові зчищення, дихлорид магнію, ванадієвий кек, вогнетривку цеглу, графітовмісні відходи.

Згідно із нормами Закону України «Про відходи», інших підзаконних актів та міжнародних угод України у сфері поводження з відходами, зазначені відходи ТОВ «ЗТМК» повинні бути суворо обліковані, ідентифіковані та утилізовані на спеціалізованих підприємствах. За порушення вказаних вимог Закону передбачена цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність.

Але посадовців ЗТМК це, вочевидь, не бентежить. Перелічені відходи, поміж інших небезпечних відходів, шляхом фальсифікації відомостей в оперативній та бухгалтерській звітності потрапляють на ТОВ «Міжнародне промислово-комерційне об’єднання «Тата» та групу компаній «Хімпроммет».

Інформовані джерела повідомляють, що до вказаних підприємств за документами відходи потрапляють вже не як відходи, а як виробнича сировина, і не від ЗТМК, а від інших постачальників з ознаками фіктивності.

Потому, шляхом нескладних технологічних процесів, з відходів вилучаються цінні матеріали, а промисловий непотріб відправляється на стихійні сміттєзвалища, в результаті чого відбувається забруднення довкілля.

Отримані в такий спосіб матеріали реалізуються на ринку та експортуються, а учасники протизаконної схеми отримують багатомільйонні прибутки.

У підсумку, ТОВ «ЗТМК» враховується загальна сума заборгованості перед ПАТ «Запоріжжяобленерго» на суму 1 млрд 131 млн 023 тис. 746, 02 грн., і при цьому підприємство не несе витрати на утилізацію промислових відходів. В результаті зловживань з відходами група компаній «Тата» та «Хімпроммет» отримують багатомільйонні надприбутки. А от державному бюджету та довкіллю завдаються чималі збитки та непоправна шкода.    

Контроль за операціями з відходами відноситься до компетенції Державної екологічної інспекції, а контроль за повнотою сплати податків та правильністю відображенням операцій в бухгалтерському обліку – до обов’язків Головного управління Державної фіскальної служби в області. На сьогодні обидві структури жодних дій, аби завадити системним зловживанням, не здійснюють.

Корупція завжди має прізвища, тож, вже в наступних матеріалах будуть розкриті імена організаторів злочинної схеми та її деталі.