• Главная
  • Новости
  • Непрозорі тендери: «ЗФЗ» продав «Запоріжжяобленерго» на п’ять мільйонів товарів, яких не виробляє

Непрозорі тендери: «ЗФЗ» продав «Запоріжжяобленерго» на п’ять мільйонів товарів, яких не виробляє

Акціонерне товариство «Запорізький завод феросплавів», яке працює у Запоріжжі, є одним з найбільших в Європі та світі не лише за обсягами виробництва феросплавів, але й за номенклатурою сплавів, що випускається. Мало кому відомо, що частка виробництва зазначеного підприємства в Україні складає 30-35%.

Основні споживачі продукції АТ «ЗФЗ» –  Туреччина, країни ЄС, Білорусь, Казахстан, Єгипет, Японія, Південна Корея. З 2002 року незмінним Головою правління  АТ «Запорізький завод феросплавів» є Павло Кравченко.

У грудні 2018 року у мережі Інтернет з’явилася інформація, що Запорізький завод феросплавів може зупинити свою роботу з 1 січня 2019 року. У статті йдеться про те, що ДП «Енергоринок» не погодив АТ «ЗФЗ» примірники договору купівлі-продажу електроенергії, в результаті чого підприємство не зможе укласти договір на покупку електрики з 1 січня 2019 року і буде змушене зупинитися.

Проблеми у заводу дійсно були. У статті наведена сканкопія листа керівника «ЗФЗ» Павла Кравченка до Кабінету міністрів України, Міністерства енергетики, секретаріату Ради ОРЕ та ДП «Енергоринок», в якому зазначено, що завод є найбільшим споживачем електричної енергії в Запоріжжі. Електроенергія в собівартості продукції підприємства становить близько 50%.

Загалом, скидається на те, що ситуація з підписанням договору була створена ДП «Енергоринок» штучно, з якоюсь певною метою. Але, схоже, вихід знайшли – сторони підписали договір, і завод працює.

Про заходи, до яких вдалися промисловці для вирішення проблеми, - наше журналістське розслідування.

Відомо, що станом на 1 вересня 2018 року АТ «ЗФЗ» мало заборгованість за спожиту електроенергію перед ПАТ «Запоріжжяобленерго» у сумі понад 543 млн. грн. Зауважимо, що основна частка боргу в понад 205 млн. грн. сформувалася протягом трьох місяців – з 1 червня по 1 вересня 2018 року. Тобто завод протягом зазначеного періоду зовсім не оплачував рахунки за спожиту електроенергію, «ЗФЗ» був другим у списку боржників, поступившись лише ТОВ «ЗТМК», борг якого склав понад 684 млн. грн.

Під час моніторингу майданчику публічних закупівель «Prozorro» ми звернули увагу на деякі тендерні закупівлі, які почали проводити саме з грудня 2018 року. Протягом лише 10 днів – з 18 по 28 грудня – на «Prozorro» були оприлюднені 9 звітів про укладений договір, замовником яких виступало ПАТ «Запоріжжяобленерго», а постачальником товарів – АТ «Запорізький завод феросплавів». Вартість поставлених товарів склала понад 1,6 млн. грн.

У 2019 році між зазначеними підприємствами було укладено ще 6 договорів на поставку товарів, загальною вартістю понад 3,3 млн. грн.

Протягом 45 днів, з 18 грудня 2018-го по 2 лютого 2019 року, між «ЗФЗ» та «Запоріжжяобленерго» було укладено 15 договорів на постачання товарів, загальною вартістю 5 млн. грн.

За умовами договорів, АТ «ЗФЗ» поставило ПАТ «Запоріжжяобленерго» лічильники, системи й пристрої нагляду та охорони, різальні інструменти та інші товари. Одних тільки лічильників було поставлено 2737 одиниць, на суму в понад 2 млн. грн.

Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті АТ «Запорізький завод феросплавів», підприємство виробляє та, відповідно, пропонує зовсім іншу категорію товарів – марганець металевий, марганець азотований, феросиліцій, феромарганець, феросилікомарганець, металургійне вапно та щебінь.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, АТ «Запорізький завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186542) здійснює наступні види діяльності:

  • Код КВЕД 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво;
  • Код КВЕД 24.10 Виробництво чавуну сталі та феросплавів (основний);
  • Код КВЕД 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами;
  • Код КВЕД 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом;
  • Код КВЕД 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у.;
  • Код КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування;
  • Код КВЕД 35.14 Торгівля електроенергією.

Як бачите, у переліку немає нічого схожого на лічильники та інші товари, які завод продав «Запоріжжяобленерго».

Не менш цікавим виявилося місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг. У всіх тендерних закупівлях зазначена адреса АТ «ЗФЗ», яке виступає постачальником товарів: 69035, Україна, Запорізька обл., Запоріжжя, вул. Діагональна, 11, а не адреса ПАТ «Запоріжжяобленерго», як мало бути, оскільки останнє підприємство виступає замовником цих товарів.

У підсумку виходить, що після виникнення проблем, «ЗФЗ» уклав із «Запоріжжяобленерго» угоди, за умовами яких завод продав обленерго товари (які він не виробляє) на 5 млн. грн. Після цього товари були доставлені на адресу заводу, а «Запоріжжяобленерго» за це просто перерахувало гроші.

Проте, як повідомляють наші джерела, лічильники, системи і пристрої нагляду та охорони, різальні інструменти та інші товари, які, нібито, поставили на адресу АТ «ЗФЗ», без відповідного документального оформлення були передані невстановленим представникам ПАТ «Запоріжжяобленерго» для подальшого використання в роботі та встановлення абонентам.

З іншого боку те, що раптово розпочаті між двома підприємствами відносини так само раптово припинилися (2 лютого 2019 року був оприлюднений останній тендер) – як раз після досягнення за договорами суми 5 млн. грн. – може бути ознакою корупційних взаємовідносин. Відносин, у ході яких ніякі товари нікому не постачалися, відповідно, на «ЗЗФ» їх теж немає, а грошові кошти в такій спосіб були просто виведені на рахунки зацікавлених осіб.

Про те, як посадові особи АТ «Запорізький завод феросплавів» та ПАТ «Запоріжжяобленерго» розкрадають та привласнюють грошові кошти, а також хто і коли це може зупинити, розповімо у наступних публікаціях.

Ми тішимося з того, що голова правління заводу Павло Кравченко зміг вирішити проблеми підприємства та зберегти робочі місця для мешканців міста. Проте, вважаємо, що правову оцінку способу, в який це було зроблено, повинні дати правоохоронні органи.

Комментарии  

0 # Опг арташи 15.03.2019 11:03
Металлург
Давай про опг гавнящи , как и где они воруют , кто их крышует, а про ЗФЗ нам не интересно
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать