• Главная
  • Новости
  • Виробництво ПАТ «Відрадненське» шкодить довкіллю та здоров’ю людей: чому не реагує екоінспекція та борг в два мільярди гривень?

Виробництво ПАТ «Відрадненське» шкодить довкіллю та здоров’ю людей: чому не реагує екоінспекція та борг в два мільярди гривень?

На території Запорізької області здійснює діяльність ПАТ «Відрадненське», виробничі потужності якого розташовані в Запорізькому районі, селі Відрадному по вул. Перемоги, 3.

Підприємство займається вирощуванням свійської птиці (має близько 750 тис. курей), а також виробництвом яєць та  іншим сільськогосподарським виробництвом. У своєму підпорядкуванні фірма має завод з виробництва комбікормів та «Зерновий тік ПАТ «Відрадненське» (в с. Августинівка).

Про те, що робота птахофабрики супроводжується численними порушеннями природоохоронного законодавства та завдає шкоди довкіллю і місцевому населенню, медіа вже повідомляли.

Зокрема, влітку минулого року видання Important розмістило розгорнутий матеріал, в якому перераховувалися численні порушення підприємства: забруднення ґрунтів, води та повітря, відсутність деяких дозвільних документів на викиди шкідливих речовин, нехтування санітарними нормами та інші. Зупинимося на них докладніше.

Так, підприємство розташоване в безпосередній  близькості до прилеглих сіл Відрадне та Привітне, мешканці яких дихають шкідливими викидами. Згідно з вимогами санітарно-епідеміологічного законодавства, птахофабрика не повинна знаходиться так близько до населених пунктів.

Крім цього, виробництво ПАТ «Відрадненське» сконцентроване в межах прибережної захисної смуги затоки Дніпра, куди, за даними ЗМІ, й скидає неочищені стоки фірма, забруднюючи річку. А це суперечить нормам санітарно-захисної зони, яка повинна становити не менше 1000 м.

На прилеглій до виробництва території підприємство розмістило гноєсховище, знову ж таки, будь-яких дозвільних документів на скид курячого посліду у компанії немає. При цьому, гній забруднює ґрунти та води, до яких потрапляють шкідливі речовини.

За даними видання, щоб не сплачувати екологічний податок за кінцеве розміщення відходів, не проводити інвентаризацію джерел утворення відходів, не встановлювати клас небезпеки відходів, не оформлювати паспорт місця видалення відходів, керівництво ПАТ «Відрадненське» вдалося до умисної маніпуляції, зазначивши, що птахофабрика не має потужностей для кінцевого розміщення відходів, обізвавши своє гноєсховище цехом виробництва органічних добрив. Вказаний цех на підприємстві не працює та ніколи не працював, що можна підтвердити провівши відповідну судову економічну експертизу. Карти гноєсховища переповнені. Морід навколо неймовірний навіть взимку.

Сьогодні підприємство взагалі не має дозволу на викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними джерелами, а діяльність пов’язана з викидом в атмосферу забруднюючих речовин прямо заборонена законом. Тобто, всі викиди, що здійснює птахофабрика в атмосферу сьогодні є наднормовими та підлягають врахуванню при здійсненні розрахунку суми збитків державі за наднормові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Чому Державна екологічна інспекція не проводить зазначений розрахунок та не звертається до адміністративного суду про тимчасову зупинку дії стаціонарних джерел забруднення птахофабрики до отримання відповідного дозволу залишається загадкою та є дуже підозрілим.

Чимало питань викликає завод з виробництва комбікормів, який також належить ПАТ «Відрадненське» та розташований у центрі села Відрадного. Згідно з законом, санітарно-захисна зона такого підприємства становить 300 м. Але фактично вже на відстані 10 метрів від заводу з виробництва комбікормів розташовані житлові будинки. Поблизу знаходиться школа, діти якої дихають пилом та іншими шкідливими речовинами, що їх викидає в повітря завод.

Підприємство «Відрадненське» також має величезний зерновий тік, розташований в центрі села Августинівка Запорізького району. На ньому зберігається зерно, яке видається місцевим мешканцям в якості орендної плати за користування землею. В боксах на току зберігаються каністри від пестицидів та агрохімікатів, які теж є небезпечними відходами, дозволів на які, підприємство, швидше за все, не має. Як і спеціального паспорта, який дає оцінку впливу на довкілля та належного облаштування місця видалення відходів.

Ми з’ясували, що у липні та серпні 2018 року та січні 2019 року Державна екологічна інспекція в Запорізькій області, на яку покладені обов’язки контролю за діяльністю та дотриманням природоохоронного законодавства подібними підприємствами, намагалася провести перевірки ПАТ «Відрадненське». Відомості про це містяться на профільному порталі.

Намагалася, але так жодної й не провела. Оскільки керівництво підприємства просто не дозволило інспекторам потрапити на територію. Екоінспектори склали відповідний акт, а разом з ним і руки.

А та перевірка, що була проведена в січні 2019 року інспекторами екоінспекції була не результативною. Вони просто не помітили повної відсутності дозволу на викиди, дія якого скінчилась в грудні 2018 року. За нашою інформацією, протягом наступних півроку екоінспекція жодних перевірок ПАТ «Відрадненське» не проводитиме. При цьому, ширяться чутки, що така низька активність відносно цього підприємства з боку екоінспекторів має фінансовий еквівалент. Але ми в ці чутки не віримо.

Тож звертаємося до Державної екологічної інспекції в Запорізькій області із наступним: просимо вважати цей матеріал офіційним запитом на інформацію, у відповіді на який надати повну інформацію щодо зазначених в матеріалі фактах порушення чинного законодавства з боку ПАТ «Відрадненське» та вжитих екоінспекцією заходадів для їх усунення.

Крім того, нам стало відомо, що під час перевірки ПАТ «Відрадненське» формально замилило очі Дерекоінспекторам тим, що надало договори оренди нерухомого майна, згідно якого всі об’єкти нерухомості з яких відбувається забруднення атмосферного повітря передані в оренду іншому суб’єкту господарювання, направлення на перевірку якого у екоіспекторів не було.

Та існує велике але! В господарському суді Запорізької області відбувається слухання справи № 908/580/18 за позовом Національного банку України до ПАТ «Відрадненське» про стягнення з ПАТ «Відрадненське» 2 135 863 013 грн. Так, сума заборгованості складає понад два мільярди гривень. Кредит брався на умовах іпотеки під заставу нерухомого майна. Так, яким чином, без погодження з Нацбанком ПАТ «Відрадненське» передало в оренду іншому суб’єкту господарювання об’єкти нерухомості? Ймовірно, зловживаючи службовим становищем.

Інше питання, як можна було оцінити декілька сараїв ПАТ «Відрадненське» в 2 000 000 000 гривень, які були збудовані в першій половині минулого сторіччя?

Але це тема окремого журналістського розслідування.