Не жили заможно, не треба й починати

Місту Токмак повторно надано статус депресивної території, про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. N 732 «Про надання статусу депресивної території м. Токмаку Запорізької області у 2017 році».

Минулого разу таке ж рішення приймалося в 2011 році, на 5 років. Тобто «не депресивним» Токмак побув всього рік. Нічого образливого в такому статусі не має, такий статус мають населені пункти, де середній заробіток на кожного жителя істотно нижчий в порівнянні з іншими. Також завдяки цьому статусу є можливість отримати додаткові державні інвестиції в розвиток міста.

Ми вирішили дослідити з яких причин колись яскраве, квітуче містечко на карті Запорізької області, в якому працювало 12 промислових підприємств і процвітала інфраструктура навколо цих підприємств, сьогодні перетворилося на найдепресивніший населений пункт в регіоні. Що призвело до того, що у звичайному районному місті, мешканці не мають можливості заробити собі на прожиття.

Після розпаду Радянського Союзу кожний десятий токмакчанин працював на «Південдизельмаш», що був одним із флагманів оборонно-промислового комплексу та випускав унікальну продукцію. Це був один із найбільших у СРСР виробників дизель-генераторів постійного і змінного струму, головних суднових двигунів, дизелів з газотурбінним наддувом і компресорів високого тиску. Отже, «Південдизельмаш» був найбільшим роботодавцем для жителів Токмака.

На початку «нульових» почалося захоплення заводу з боку групи «Приват».

У 2000 році Господарським судом Запорізької області було прийнято рішення про порушення справи про банкрутство ВАТ „Південдизельмаш”. Судовий позов ініційовано ЗРУ КБ „Приватбанк”, який очолив комітет кредиторів підприємства.

В 2005  ВАТ «Південдизельмаш» та кредитори досягли мирової угоди. Згідно умов цієї угоди частина майна підприємства-банкрута   вартістю понад 7,7 млн. грн. передана кредитору першої черги  (ЗАТ КБ «ПриватБанк») в обмін на його кредиторські вимоги.

Минув лише тиждень після підписання мирової угоди як  представники «Приватбанку» приступили до розривання підприємства на шматки. На базі «Південдизельмаш» створювалися приватні фірми, розпочалося вивезення цінного обладнання, сумнівно законне використання виробничих площ. «Привату» в той час перейшло одне з найсучасніших виробництв з виготовлення двигунів для бойових машин піхоти.

З 2009 року ВАТ «Південдизельмаш» не здійснює виробничу діяльність.

За наявною інформацією з території ВАТ «Південдизельмаш» вивезено обладнання, бухгалтерську, технічну, кадрову документацію та архів підприємства.

За наслідками виконання умов мирової угоди між кредиторами та підприємством-банкрутом, ВАТ «Південдизельмаш» втратило основні фонди (корпуси, обладнання, устаткування), що унеможливлює поновлення виробничої діяльності.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.06.2016 року  діяльність  ВАТ «Південдизельмаш» припинено.

Припинення роботи містоутворюючого підприємства ВАТ «Південдизельмаш» призвело до зниження обсягів виробництва промислової продукції, загального погіршення економічного становища міста Токмак, зростання безробіття і зниження рівня доходів населення.