"Дубовий гай" під загрозою рейдерського захоплення

Напередодні травневих свят присвячуємо статтю одному із актуальніших парків культури та відпочинку міста Запоріжжя в Олександрівському районі – Дубовий Гай. Не знайдеться ні одного мешканця, який би його не відвідав.

Це одне з найекологічніших місць міста, саме тут з  першим теплом зосереджується більша кількість відпочиваючих.  Різноманітні атракціони, харчевні, катання на конях. У парку забавки  на будь-який смак, аби грошей вистачало. Але тутешні постійні відвідувачі перевагу віддають прогулянці під стародавніми дубами. Кажуть, тут особлива, дуже сильна позитивна енергетика.

Але ми звертаємо Вашу увагу на оборотний бік медалі.

Сумно усвідомлювати, але з радянських часів парк майже не змінився, а влада міста не вкладає в нього капітальних інвестицій. На території парку знаходиться маса занедбаних об’єктів нерухомості, які навіть не використовуються. Сьогодні парком опікується Комунальне підприємство «Дубовий Гай Запоріжжя». Колись вказане підприємство належало державі, що є цілком логічним та правильним. Але, в 2003 році підприємство відійшло у власність Запорізької міської ради, що, на наш суб’єктивний погляд, неприпустимо.

Як бачимо, головною метою діяльності комунального підприємства є збереження найбільш цінних природних комплексів, пам’яток природи та в цілому природного середовища паркової земельної зони. Всі інші види діяльності є другорядними.

Ні для кого не таємниця, що Запорізька міська рада використовує вказаний об’єкт виключно для отримання прибутку. Оскільки парк масово відвідується відпочиваючими, на його території все облаштовано для проведення несумного дозвілля -  торгівля сувенірами, атракціони, кафе та ресторани. Куди йде прибуток від діяльності вказаних підприємств залишається загадкою. Слід зазначити, що після передачі об’єкту до  сфери управління Запорізької міської ради ситуація залишається незмінною.

Очевидно, що земля парку є об’єктом підвищенного ризику рейдерського захоплення. Тим більше, що передумов для цього чимало.  Для прикладу, команда Ярослава Гришина, Михайла Прасола, які є обгорткою Арташеса Саргсяна,  поклали своє хиже око на дорогоцінну землю «Дубовки».

Шляхом проведення псевдогромадських акцій  зазначені особи  намагаються взяти під власний контроль комунальне підприємство  з метою блокування роботи міської ради.

Ще одним яскравим прикладом  є намагання рейдерського захоплення причалу в парку.

Але не менше підозр та питань викликає проект рішення Запорізької міської ради про надання згоди КП «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 54,6961 га.

Як, а тим паче,  за чиєю ініціативою він з’явився? Чому місту раптом знадобилось  дробити єдину земельну ділянку парку?

Відповідь є очевидною – щоб роздати їх у власність чи оренду. В разі, якщо рішення пройде, жодних юридичних обмежень у ЗМР в цьому випадку не виникає. Земля буде роздана на загальних засадах потрібним людям.

У зв’язку з цим наголошуємо, що цілісний майновий комплекс  «Дубовий гай» площею 54,6961 га знаходиться під загрозою рейдерського захоплення ні ким іншим, як депутатами ЗМР. Як буде виглядати парк у формі приватної власності не відомо. Втім, невідомо і те, чи зможуть його безкоштовно відвідувати пересічні мешканці. Ми вкрай стурбовані долею «Центрального парку культури та відпочинку «Дубовий гай», і дійсно вважаємо, що він  перебуває під загрозою знищення та потребує захисту з боку громадськості та влади міста, області і держави. Єдиний спосіб назавжди зберегти парк для наступних поколінь-  це заповідати його.

Згідно ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» до природно-заповідного фонду України належать штучно створені об’єкти  -

парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва.

Вважаємо, що «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» є саме парком – пам’яткою садово-паркового мистецтва.

Але «Дубовий гай» до сьогоднішнього дня  такого статусу не отримав,  та Запорізька міська рада не вважає за потрібним вчинити жодних дій до заповідання такого важливого для міста об’єкту. Як бачимо, ЗМР тримає курс в кардинально протилежний бік, спрямований на подріблення парку, що є неприпустимим.

Вважаємо за доцільне створити новий об’єкт природно-заповідного фонду «парк-пам’яткисадово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» із створенням окремої юридичної особи.

Слід зазначити,  це є дуже простою процедурою.

По-перше, депутати ЗМР мають віддати за це свої голоси на сесії та замовити наукове обґрунтування створення об’єкту ПЗФ в спеціальній установі, наприклад Запорізькому державному національному університеті, за що, до речі, не доведеться платити забагато. По-друге, клопотання про створення разом з науковим обґрунтуванням направляється до Мінприроди, яке, в свою чергу, створює об’єкт ПЗФ загальнодержавного значення шляхом створення окремої юридичної особи.

За умови створення «парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай», реально залучити серйозні інвестиції з державного бюджету України, а бюджет міста залишиться цілим.

Крім того, заробітну платню, в такому разі, працівники парку будуть отримувати з державного бюджету, а не з бюджету міста, як відбувається сьогодні.

Отже, чекаємо здорової ініціативи у формі депутатського звернення або петиції про створення об’єкту ПЗФ.

Збережемо «Дубовий гай» разом!!!