• Главная
  • Новости
  • ХТО ЗНИЩИВ ТВАРИН НА ТЕРИТОРІЇ ЗАПОВІДНОГО ОБ’ЄКТУ ТА МОРИТЬ ГОЛОДОМ ТИХ, ЩО ВИЖИЛИ

ХТО ЗНИЩИВ ТВАРИН НА ТЕРИТОРІЇ ЗАПОВІДНОГО ОБ’ЄКТУ ТА МОРИТЬ ГОЛОДОМ ТИХ, ЩО ВИЖИЛИ

На території Новомиколаївського району Запорізької області розташований об’єкт природно-заповідного фонду місцевого значення зоологічний парк «Таврія» загальною площею 290 гектарів.

Парк створений в 1997 році Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації № 338, з метою збереження в штучних умовах колекцій диких тварин (особливо рідкісних та зникаючих видів) вітчизняної та зарубіжної фауни, які мають велике наукове та культурно-освітнє значення. Заповідний об’єкт розташований в межах Тернуватівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.

Згідно статті 4 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», зоологічні парки можуть перебувати як у власності Українського народу, так і в інших формах власності, передбачених законодавством України.  Згідно положення Парк «Таврія» входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Наразі Парк підпорядкований Публічному акціонерному товариству «Запорізький автомобілебудівний завод» (ПАТ «ЗАЗ»).

Крім того, згідно положення про парк та вимог закону землекористувач на території Парку в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», забезпечує і несе відповідальність за належний стан та додержання встановлення режиму території Парку.

Парк охороняється Землекористувачем і утримується на його кошти, а також ним здійснюється забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах Парку. Так, наприкінці 2012 року ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» підписав охоронне зобов’язання № 472, яким товариство взяло на себе природоохоронні зобов’язання перед державою в особі Міністерства екології та природних ресурсів України.

Але, стало відомо, що деякі посадові особи ПАТ «ЗАЗ» не тільки умисно, грубо та зухвало порушили взяті на себе  природоохоронні зобов’язання з моменту їх підписання, а й повністю винищили більшу частину колекцій диких тварин, заради збереження яких і створювався Парк.

Згідно ресурсу Discover, Зоологічний парк «Таврія» заснований в  1993 р. в одному з наймальовничіших куточків Запорізької області, де на пологих схилах балки цілісні ділянки степу межують з тінистими гаями на 286 га, де вільно себе почувають  понад 400 вихованців – представників степової, лісостепової, і навіть лісової фауни. Де-не-де зустрічаються дерева акації. Дном балки тече солонуватий струмок, перекритий греблею. Тут влаштовані декілька озер, розводиться риба. Все розпочалося із семи пар диких копитних тварин, привезених сюди із відомого заповідника «Асканія-Нова» і острова Бірючий. Серед них — кінь Пржевальського, північноамериканський бізон, муфлон європейський, косуля, лань, олень благородний, кулан. Комфортні умови, що були створені співробітниками парку, дозволили значно збільшити популяцію цих тварин.

На сьогоднішній день, за нашими підрахунками,  на території парку залишилось близько 40 коней Пржевальського та 60 ланей. Північноамериканські бізони, муфлони європейський, косулі, олені, благородні кулани винищені в повному обсязі, як і страуси, які колись розводились на території Парку. Як подейкують місцеві мешканці, тварин знищили шляхом царського полювання для обраних. Така поведінка з боку власників не тільки неприпустима, а й дуже жорстока.

До того ж виявляється, власники ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» припинили фінансування парку. А це, звісно,  призвело до того, що тварини залишились голодні, й вимушені обгризати кору дерев, розташованих в межах Парку. Не дивно, що популяція різко зменшується.

Але найбільш обурює те, що керівництво шляхом  махінацій намагається продати землю Парку інвесторам з Китаю. Інвестори, в свою чергу,  планують повністю знищити Парк, та зробити з нього ферму для розведення сайгаків, яких там же масово будуть винищувати заради їх ріг. Як відомо, роги сайгаків є цінною сировиною для виготовлення лікарських засобів в Китаї.

Виходячи з вищесказаного, вважаємо, що діями по нехтуванню природоохоронних зобов’язань, винищенню тварин та створення надзвичайно складних умов для виживання тих, що залишились шляхом моріння їх голодом, службові особи Парку скоїли ряд тяжких кримінальних правопорушень, та в обов’язковому порядку мають бути покарані у відповідності до закону.

Держава разом з громадськістю ж повинна вжити вичерпних заходів, щодо негайного вилучення цінного об’єкту природно-заповідного фонду з власності злочинців, зробити його об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та взяти його під охорону. Знищення заповідних об’єктів неприпустиме.

Пропонуємо переглянути відео зняте у природному парку зі сторінки Громадське ТБ Запоріжжя.