На Запорізькому комбінати вкрали понад 7 тисяч вагонів руди

Продовжуючи серію статей про ПрАТ "Запорізький абразивний комбінат", опиняємося у далекому 1994 році. Саме тоді під час процесу приватизації новим власникам разом з промислово-майновим комплексом комбінату на зберігання було передано 500 тисяч тон (500 000 000 кг) бокситів.

Боксити — осадова гірська порода, що складається переважно з оксидів і гідрооксидів алюмінію, а також оксиду заліза та різних домішок (глинистих частинок). Основне його застосування - це сировина для отримання алюмінію.

Найцікавіше те, що зазначена сировина входила до номенклатури мобілізаційного резерву держави. За нормами закону державні запаси незалежно від свого місцезнаходження, а також підприємства і земельні ділянки, на яких вони розміщені, є державною власністю і не підлягають приватизації. Перевагами такого принципу є можливість оперативного реагування на ситуацію, прозорість операцій з запасами товарів та уникнення впливу у діяльність приватних компаній. Сировина в державному резерві практично не має кінцевого терміну зберігання.

Відомо, що державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим.

Номенклатуру і норми запасів товарів затверджує Кабінет Міністрів України, він же і регламентує використання таких запасів. Відомості про норми накопичення, закладення, відпуск, дислокації і фактичних запасах державного резерву є державною таємницею.

У 2000 році з’явилась інформація, що недоторканні запаси держави, які зберігались на території комбінату зникли. Щоб потрапити на територію комбінату з метою проведення перевірки бухгалтерського обліку бокситів, що знаходяться в мобілізаційному резерві комбінату, працівникам Дніпропетровської міжобласної інспекції Державного комітету України по матеріальних резервах довелося звертатися за допомогою до правоохоронних органів.

28 березня 2000 року відбувся «штурм» прохідної комбінату, так як працівники охорони із застосуванням силових методів не допускали на територію прибувши працівників міліції і фахівців Держрезерву.

Під час проведення інспекції керівництво комбінату не змогло підтвердити наявність бокситів, 500 тисяч тон сировини незрозумілим чином зникли з території комбінату. За версією слідства новими власниками комбінату протягом 1998-1999 років сировину було перероблено для отримання алюмінію, який було продано за кордон. Але згодом керівництву комбінату вдалося переконати слідство що привласнення або розтрати не було, що 500 тис. тон руди просто випарилось, тому кримінальну справу було зупинено.

Які аргументи були використані під час переговорів нам не відомо, але до кримінальної відповідальності притягнуто нікого не було, збитки державі компенсовані не були.

На офіційному сайті комбінату ця подія описана так: У 1999 - 2001 роках - значні інвестиції, отримані від інвестора, допомогли ВАТ "Запоріжабразив" подолати фінансову та виробничу кризу.

Але, на наш погляд, всі факти свідчать про привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем посадовими особами комбінату, вчинені в особливо великих розмірах організованою групою, за що передбачена кримінальна відповідальність.

Відповідальність за незаконні операції з матеріальними цінностями державного резерву також передбачена Законом України «Про державний матеріальний резерв»:

У разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості, виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожен день до повного повернення матеріальних цінностей.

Ми промоніторили дані Інтернет-майданчику Alibaba та з’ясували, що одна тонна бокситу коштує від 100 $. Маючи всі вихідні дані нескладно прорахувати, що вартість привласненої сировини складає понад 50 млн. доларів США.

Сподіваємось, що сучасні правоохоронці будуть більш компетентними, не підуть на переговори з власниками комбінату, а прикладуть всі зусилля щоб довести їх провину та компенсувати нанесені збитки, отримати відповідну пеню та повернути грошові кошти до бюджету.