Чи знищать депутати Дубовку?

Оскільки ми вже порушували питання про необхідність створення нового об’єкту природно-заповідного фонду «парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» із створенням окремої юридичної особи, надаємо підтвердження в якості додаткового обґрунтування своєї позиції.

Опираючись на Закон України Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року від 28 лютого 2019 року № 2697-VIII визначено, що цитуємо «до складу природно-заповідного фонду України входять 8246 територій та об’єктів площею 3,98 мільйона гектарів (6,6 відсотка загальної площі країни) та 402,5 тисячі гектарів у межах акваторії Чорного моря. Частка земель природно-заповідного фонду в Україні є недостатньою і залишається значно меншою, ніж у більшості держав - членів Європейського Союзу, де частка таких земель становить у середньому 21 відсоток площі держав - членів Європейського Союзу.

За роки незалежності площа природно-заповідного фонду збільшилася у два рази, але цього недостатньо для збереження рідкісних і зникаючих видів рослин та тварин, середовищ їх існування.

Разом з тим, недосконалість існуючої законодавчої бази, відсутність чітко визначеної стратегії розвитку заповідної справи та недосконалість системи управління нею, низький рівень фінансового та матеріально-технічного забезпечення організації і функціонування природно-заповідного фонду, невідповідність системи охорони територій та об’єктів природно-заповідного фонду сучасним вимогам, відсутність єдиної системи оплати праці, соціальних гарантій та пільг для їх працівників, низький рівень екологічної освіти та інформованості населення зумовлюють загрозу нецільового використання та втрати територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Значно зросла загроза втрати зарезервованих та перспективних для подальшого заповідання цінних природних комплексів.

З метою припинення процесів погіршення стану навколишнього природного середовища необхідно збільшити площі земель екомережі, що є стратегічним завданням для досягнення екологічної збалансованості території України. Збільшення площі національної екомережі має насамперед відбуватися в результаті розширення існуючих та створення нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду».

Приклад позиції Запорізької міської ради стосовно об’єктів природно-заповідного фонду чітко викладений в науковій праці працівників Національного заповідника «Хортиця» Козодавов С.В., Василенко С.В. - Збереження природного середовища острова хортиця: історія, сучасний стан, проблеми та перспективи.», що розміщена в першому томі збірки наукових статей «Заповідна справа у Степовій зоні України», Київ-2017, що видано в рамках проекту «Збереження біорізноманіття степового ландшафту в приморських НПП України», що реалізується ГО «Ковиловий степ» за сприяння Програми малих грантів Глобального екологічного фонду, що впроваджується Програмою Розвитку ООН в Україні».

Сторінка 63. Цитуємо «Історія винесення меж Заказника у натуру є показовим взірцем ситуації в природно-заповідній справі, яка склалася в Україні. Охоронне зобов’язання на Заказник з 1974 р. по 2009 роки було покладене на Запорізький міськвиконком. Саме він був зобов’язаний здійснити винесення меж Заказника у натуру. Але за 35 років існування Заказника міською владою не було зроблено нічого для вирішення цього питання.

У 2009 році у зв’язку з отриманням акту на постійне використання земельною ділянкою Заповідника, адміністрація Заповідника взяла на себе охоронні зобов’язання на Заказник. Цього ж року Заповідник уклав договір з державним підприємством «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на розробку проекту встановлення в натурі меж заказника. Проект було розроблено,  але протягом 5 років, з необґрунтованих причин, не погоджувався департаментом архітектури Запорізького міськвиконкому. В результаті п’ятирічної боротьби адміністрації Заповідника та природоохоронної громадськості з бюрократичним свавіллям, у 2015 році проект, після кількох його доопрацювань, було погоджено на місцевому рівні та, наприкінці 2015 року передано на погодження до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України…». Мова в науковій праці йде звісно за територію острова Хортиця.

Уявіть тільки, крім того, що Запорізька міська рада 35 років взагалі нічого не зробила для належної охорони заповідного об’єкту, потім ще 5 років відкрито саботувала встановлення його меж. Такі дії є ганебними та заслуговують загального суспільного осуду.

Загальна територія об’єктів природно-заповідного фонду м. Запоріжжя становить 0,5 % від загальної площі міста, а європейський стандарт, як уже було сказано, становить не менше 21 %.

Такий стан речей свідчить про повне ігнорування Запорізькою міською радою заповідної справи та порушення ряду Законів України, що регулюють відносини в цій сфері.

Таким чином, звертаємось до голови Запорізької міської ради Володимира Буряка з проханням, по-перше, невідкладно поставити на порядок денний наступної сесії Запорізької міської ради питання про погодження створення нового об’єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення «Парк-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» із створенням окремої юридичної особи, по-друге, особисто закликати депутатів проголосувати за нього.

А депутатів просимо бути сумлінними та відповідальними перед наступними поколіннями. Саме Ваше рішення і Ваш голос здатні назавжди заповідати «Дубовку» та зберегти її для суспільства. Тим більше, що юридичну особу парка створюватиме Мінекології, а це додаткові робочі місця для Запоріжців. Нарешті починайте робити добрі справи.