Чи вистачить політичної волі зберегти зоопарк?

Нещодавно ми публікували матеріал про необхідність створення нового об’єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення зоологічний парк «Таврія» із створенням окремої юридичної особи зі значним розширенням його меж, по-перше, з метою рятування тварин, що там лишились, по-друге, для відновлення популяції тих, що загинули завдяки недбалості попередніх власників.

В якості підтвердження необхідності та доцільності таких дій надаємо додаткове обґрунтування.

Так, Законом України Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року від 28 лютого 2019 року № 2697-VIII визначено, що цитуємо «до складу природно-заповідного фонду України входять 8246 територій та об’єктів площею 3,98 мільйона гектарів (6,6 відсотка загальної площі країни) та 402,5 тисячі гектарів у межах акваторії Чорного моря. Частка земель природно-заповідного фонду в Україні є недостатньою і залишається значно меншою, ніж у більшості держав - членів Європейського Союзу, де частка таких земель становить у середньому 21 відсоток площі держав - членів Європейського Союзу.

За роки незалежності площа природно-заповідного фонду збільшилася у два рази, але цього недостатньо для збереження рідкісних і зникаючих видів рослин та тварин, середовищ їх існування.

Разом з тим, недосконалість існуючої законодавчої бази, відсутність чітко визначеної стратегії розвитку заповідної справи та недосконалість системи управління нею, низький рівень фінансового та матеріально-технічного забезпечення організації і функціонування природно-заповідного фонду, невідповідність системи охорони територій та об’єктів природно-заповідного фонду сучасним вимогам, відсутність єдиної системи оплати праці, соціальних гарантій та пільг для їх працівників, низький рівень екологічної освіти та інформованості населення зумовлюють загрозу нецільового використання та втрати територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Значно зросла загроза втрати зарезервованих та перспективних для подальшого заповідання цінних природних комплексів.

З метою припинення процесів погіршення стану навколишнього природного середовища необхідно збільшити площі земель екомережі, що є стратегічним завданням для досягнення екологічної збалансованості території України. Збільшення площі національної екомережі має насамперед відбуватися в результаті розширення існуючих та створення нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду.»

Загальна територія об’єктів природно-заповідного фонду Новомиколаївського району Запорізької області складає 0,2% від загальної площі об’єктів ПЗФ області, а європейський стандарт, як вже було сказано, становить не менше 21 %.

Вказаний стан речей свідчить про повне ігнорування Новомиколаївською селищною радою та Тернуватської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області заповідної справи та порушення ряду Законів України, що регулюють відносини в цій сфері.

Таким чином, офіційно звертаємось до голів Новомиколаївської селищної радою та Тернуватської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області невідкладно поставити на порядок денний наступної сесії питання про погодження створення нового об’єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення зоологічний парк «Таврія» із створенням окремої юридичної особи.

А депутатів просимо поставитися з розумінням та відповідальністю перед наступними поколіннями та усвідомити, що саме Ви сьогодні маєте можливість одним своїм рішенням назавжди заповісти унікальні території,  та зберегти їх для суспільства. Тим більше, що юридичну особу парку створюватиме Мінекології, а це додаткові робочі місця для району. Настав час робити добрі справи.