Хто "смотрящий" за заповідниками Запорізького краю? Частина 1

Залишаються загадкою справжні причини цілодобового знаходження працівників Запорізького рибоохоронного патрулю Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області разом з працівниками Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства на території Орнітологічного заказника загальнодержавного значення «Вели́кі і Малі́ Кучугу́ри», що входить до складу заповідної зони Національного природного парку "Великий Луг".

Вели́кі і Малі́ Кучугу́ри — орнітологічний заказник загальнодержавного значення. Розташований у межах Василівського району Запорізької області, на північний захід від міста Василівки.

Площа природоохоронної території 400 га. Статус з 1974 р.

Кучугури — це 13 островів у північно-східній частині Каховського водосховища, що на Дніпрі. Острови є піщаними масивами з дюнами (заввишки до 20 м).

Охороняється місце постійного гніздування та концентрації під час перельотів близько 50 видів водоплавних і водно-болотних птахів.

Тут гніздяться: качки, лиска, чапля, мартини, очеретянки, рибалочка, бджолоїдка звичайна, гуска сіра, лебідь-шипун. З видів, що охороняються — орлан-білохвіст.

Можна було б припустити, що зазначені особи цілодобово виконують на цій території природоохоронні функції та здійснюють збереження об’єктів природно-заповідного фонду.

Але, як уже було сказано, Орнітологічний заказник загальнодержавного значення «Вели́кі і Малі́ Кучугу́ри» входить до складу заповідної зони Національного природного парку "Великий Луг", яким і взято на себе офіційно охоронні зобов’язання стосовно зазначеного об’єкту ПЗФ. Тим більше, що в штаті Національного природного парку "Великий Луг" є власна служба держохорони природно-заповідного фонду у складі більш ніж 70 осіб, яка оснащена та екіпірована відповідними технічними та спецзасобами.

Так чому ж  працівники служби держохорони природно-заповідного фонду Національного природного парку "Великий Луг" цілодобово не несуть чергування на підпорядкованому заповідному об’єкті, а там постійно перебувають особи Держрибагентства та Держлісгоспу.

Виявляється зазначені владні структури є потужнішими та впливовішими на тіньовій арені розподілу природних ресурсів. Їх зовсім не цікавлять  качки, лиска, чапля, мартини, очеретянки, рибалочка, бджолоїдка звичайна, гуска сіра, лебідь-шипун та ін.

Їх цікавить лише велика популяція риби, що нереститься та знаходиться у надзвичайно великій кількості у плавнях 13 островів.

Ось вони цілодобово та круглий рік охороняють цю рибу від сторонніх браконьєрів, суворо караючи незваних гостей, що хочуть поживитись за рахунок заповідних ресурсів.

Але є й звані гості, які щоночі виловлюють у вказаних плавнях від однієї до трьох тон цінних порід риб, навіть, незважаючи на нерест, що здійснюється під пильним прикриттям зазначених посадовців.

Щоранку завантажений рибою баркас відправляється до с. Камянське Василівського району Запорізької області, відстань звідки до островів складає близько 6 км., де здобич йде з молотка, а кошти здобуті злочинним шляхом розподіляються між усіма учасниками злочинної організації.

Відстань від причалу до служби держохорони природно-заповідного фонду Національного природного парку "Великий Луг" до островів складає близько 12 км., що унеможливлює не тільки миттєве реагування на браконьєрів, а й навіть їх переслідування у разі виявлення.

По-перше, хотілось би прояснити, чому саме Держрибагентство та Держлісгосп разом стежать за безперебійною роботою злочинної схеми? На наш погляд, відповідь є очевидною – стежать не тільки за безпекою браконьєрів, але і за обсягом здобичі та, звісно, насамперед один за одним, як і подобає злодіям.

По друге, Вам, мабуть, цікаво де вони цілодобово мешкають, та де ховають плавзасоби? Виявляється на одному з островів є мальовничий будинок, оснащений за останніми тенденціями науки та техніки. В ньому є й опалення, й сонячні батареї, й місця для відпочинку, приготування їжі та стаціонарний мангал.

Звісно, що в таких умовах дуже приємно придивлятись за тим, як «правильно» виловлюються живі біологічні ресурси. Це тобі не ганятись за браконьєрами в лютий холод, наражаючись на небезпеку.

Вважаємо, що функціонування зазначеної злочинної схеми неможливе без вищих посадових осіб названих організацій, тим більше, що деякі з них не так давно вже потрапили у гучний скандал. Але це окрема тема для бесіди.

Далі буде…