Борги повертають боягузи

Понад чотири роки судових засідань та звернення особисто до Президента країни знадобилось іноземним інвесторам щоб ПРАТ "ЗАПОРІЖАБРАЗИВ" повернув борг.

Понад 260 мільйонів гривень ОТП-банк намагався стягнути з підприємств, що входять в орбіту "ветеранів" українського бізнесу - Давида Жванії та Миколи Мартиненка.

Як стало відомо, в 2008 році угорська група в особі своєї української "дочки" вирішила відкрити інвестиційний кредит підприємству "Юністіл" на покупку устаткування для виробництва оцинкованого сталевого листа.

Банк надав компанії дві кредитні лінії. Сума виділених коштів склала 18 млн. дол. і 43 млн. грн. Позику підприємство вибирало декількома траншами протягом п'яти років - з 2008 року по 2013 рік.

Рішення про надання кредиту малознайомій компанії було прийнято 13.08.2008 року, якраз напередодні фінансової кризи, фірмі, якій менше року від дня створення, ТОВ "Юністіл" засновано лише 11.12.2007 року. Керівництво ОТП не збентежило навіть те, що у позичальника не було суттєвих майнових активів.

Вирішальним аргументом стало те, що підприємство пов'язане з промисловими гігантами – ВАТ "Криворізький турбінний завод "Констар" та ВАТ "Запорізький абразивний комбінат", які мають виробництво і ліквідне майно. За договором майновим поручителями виступило ВАТ "Криворізький турбінний завод "Констар", фінансовим ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" - обидва цілком кредитоспроможні підприємства.

З 2013 року, після отримання останнього траншу підприємство припинило виплати. За даними банку, утворилася заборгованість на суму понад 200 млн. у гривневому еквіваленті.

Керівництво банку було вимушено звертатись з листом на ім'я Петра Порошенка, в якому кредитор нарікає на недбайливих позичальників і просить президента втрутитися.

Під час «вибивання» боргів з фінансового поручителя "Юністіл" - Запорізького абразивного заводу угорців очікує невдача. Якщо "Констар" пішов в банкрутство, то "Запоріжабразив" вибрав шлях невизнання договору фінансової поруки.

Спочатку для банку все складалося непогано, у листопаді 2014 року Запорізький суд постановив стягнути з абразивного комбінату на користь банку 210 млн. грн.. і накласти арешт на рахунки підприємства. Однак через два місяці "Запоріжабразив" в апеляції домігся скасування цього рішення.

Вищий господарський суд також виявився на боці поручителя "Юністіл". У стягненні банку було відмовлено і по інших позовах. Рішення ґрунтувалося на тому, що нібито договір поруки був визнаний припиненим.

У банку запевняють, що тут не обійшлося без втручання власників групи. У згаданому листі на ім'я президента ОТП говорить про це прямо. "Власники цих підприємств в рамках стратегії неповернення боргів застосовують весь арсенал політичного впливу для тиску на суддів, державних виконавців та інші держоргани", - йдеться в листі.

Керівництво ОТП також зазначає, що заарештовані кошти "Запоріжабразиву" могли покрити значну частину заборгованості. За даними банку, з моменту зняття арешту через рахунки підприємства в "Ощадбанку Росії" пройшло 6 млн. дол.

Давид Жванія прокоментував ситуацію навколо Запорізького абразивного заводу. За словами бізнесмена, це був менеджерський прорахунок, і мова йде про підробку документів.

"Там не так легко у всьому розібратися. Керівництво Запорізького абразивного не має до цього відношення. Це керуючі холдингом, які більше там не працюють. Вони напартачили, і ми розбираємося. Складна схема. Я не знаю, хто які документи підкладав. У будь-якому випадку "Запоріжабразив" не мав ніякого відношення до "Юністілу". Розміщено виробництво на території заводу "Констар", а яким чином там опинився Запорізький абразивний, ми ще розбираємося", - заявив Жванія.

Бізнесмен запевняє, що є міноритарним акціонером комбінату, а до "Юністілу" і "Констар" відношення не має.

Лише у травні 2017 року «Запорізький абразивний комбінат» повністю виконав зобов'язання по вказаним вище кредитним договорам.

Але й тут не обійшлося без порушень законодавства. За даними Єдиного державного реєстру судових рішень ДФС у Запорізькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань під № 32018080000000047, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, за фактами безпідставно включено службовими особами «Запорізький абразивний комбінат» у 2017 році до складу інших операційних витрат суму коштів (31,170 млн. грн.), які сплачено до договору поруки ТОВ «Фінансова установа «Європейська факторингова компанія розвитку» (код 34615314, м. Київ), що призвело до заниження податку на прибуток в особливо великих розмірах.

На даний рішення по кримінальному провадженню не прийнято, але ми сподіваємось, що працівники правоохоронних органів повернуть не отримані податки до бюджету країни.