Як «СП-Капітал» утилізує небезпечні відходи

На офіційному сайті Мінекології за посиланням розміщено реєстр підприємств, що мають ліцензію на поводження з небезпечними відходами.

Одним з таких суб’єктів господарської діяльності є товариство з обмеженою відповідальністю «СП-Капітал», код ЄДРПОУ № 39738186. Зазначене підприємство вже тривалий час здійснює зазначену господарську діяльність на території Вільнянського району Запорізької області та є фактичним монополістом по утилізації небезпечних відходів на території Запорізького регіону.

Але, як кажуть, у кожної історії є свої скелети в шафі, про які нам довелось дізнатись.

Так, ТОВ «СП-Капітал» за 2018 рік всього утилізовано на об’єкті 2 731 тонна небезпечних відходів, 414 тон з яких відпрацьовані мастила та відходи, що забруднені ними. Ми поцікавились яким чином здійснюється утилізація таких небезпечних відходів.

На підприємстві обладнана ділянка нейтралізації розчинів кислот і лугів потужністю 1,8 тони на добу, яка здійснюється вапняковим молоком у спеціальному реакторі об’ємом 2 м3.

Але найцікавішим є те, що всі інші небезпечні відходи нібито спалюються підприємством на встановленій печі.

Згідно статті 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» не допускається спалювання промислових та побутових відходів за винятком коли це здійснюється з використанням спеціальних установок.

Ми з’ясували, що в себе включають спеціальні установки. Це спеціальні печі-утилізатори, температура горіння в який складає не менше 1200-1400 градусів Цельсія. Саме при такій температурі остаточно розпадаються небезпечні речовини. За нижчою температурою, при спалюванні небезпечні речовини не розпадаються, а перетворюються на небезпечну отруту, яка викидається в атмосферу, та є небезпечною для життя та здоров’я людини та навколишнього природного середовища. Таку температуру можливо досягти лише за умови вприскування під тиском в камеру горіння дизельного палива або мастила.

Такі котли-утилізатори є дуже коштовними. Їх вартість сягає від мільйона гривень і більше, а головне, в них велика собівартість спалювання відходів, оскільки витрати мастила або дизельного палива сягають до 1 тонни за годину.

Звісно, що при такій вартості пального ціна утилізації має складати не менше 25 000 гривень за тону утилізованого відходу, що не кожне підприємство може собі дозволити.

Але кмітливі засновники ТОВ «СП-Капітал» вигадали власний метод дешевої, але небезпечної для життя і здоров’я людей утилізації небезпечних відходів, а головне зовсім протизаконний.

Посадові особи ТОВ «СП-Капітал» 29.01.2016 року отримали висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02-04/1940, що котел паровий Е-1,0- 0,9 Р-3 придатний для спалювання твердого палива, безпечних та небезпечних відходів. Як їм вдалося вмовити посадовців Міністерства охорони здоров’я на таку авантюру залишається загадкою.

Ми поцікавились у виробника котлу парового марки  Е-1,0 - 0,9 Р-3, про технічні характеристики, дані якого читач без проблем знайде в мережі та дізнались цікаві факти. Виявляється, що котел паровий Е-1,0- 0,9 Р-3 це звичайний паровий котел для виробництва водяної пари та теплової енергії, який працює на вугіллі або дровах. Споживання палива зазначеним паровим котлом складає 0,9-1 тонну палива на годину. Цей котел взагалі неможливо технічно переробити на котел-утилізатор оскільки він має лише одну камеру спалювання, а котел-утилізатор має принаймні дві для допалювання небезпечних газів. Котел взагалі не має системи вприску для спалювання небезпечних газів. Так як же Остапам Бендерам з ТОВ «СП-Капітал» вдалося досягти неможливого.

Виявляється дуже легко! Вони просто розробили технологічний регламент знешкодження та спалювання небезпечних відходів за ТР У 38.1-39738186-006-001:2015 де прописано, що їхні котли мають все необхідне обладнання для досягнення температури горіння 1200-1400 градусів Цельсія, що котел буде працювати на відпрацьованому мастилі та споживання його буде 1 тону відпрацьованого мастила на годину, але саме на котлі марки  Е-1,0 - 0,9 Р-3. Ці дані, звісно, не відповідають дійсності, навіть приблизно. Потім в науковій установі отримали висновок наукової ради, наприклад, в Харківський НДІ судових експертиз ім. засл. проф. M.С. Бокаріуса, та надали його для погодження в профільні міністерства та відомства, де успішно їх отримали. Хто ж буде сперечатись з науковцями, а головне, ні хто навіть не вник в суть питання.

Та нам було цього мало. Ми направили власні джерела до місця розташування промислових потужностей ТОВ «СП-Капітал», що розташовані за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, с.Задорожне, вул. Виробнича, 3-а.

Виявилось, що наші попередні відомості повністю підтвердились. На підприємстві просто встановлений твердопаливний котел в окремому приміщенні. Саме там різноробочі просто спалюють відходи  на дровах, а з величезної труби валить чорний дим, що є неможливим при спалюванні відходів за температурою 1200-1400 градусів Цельсія. При такій температурі диму просто не видно, оскільки всі забруднюючі речовини розкладаються, як уже було сказано.

Ще цікавий факт системної злочинної діяльності ТОВ «СП-Капітал» полягає в тому, що товариство має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, умовами якого є дотримання технологічною установкою температури спалювання саме 1200-1400 градусів Цельсія. Спалювання при нижчій температурі є істотним  порушенням умов дозволу, що тягне за собою розрахунок збитків державі, які заподіяні в результаті наднормових викидів в атмосферне повітря. Ці збитки підприємство вчиняє з моменту свого відкриття, а це майже 4 роки. Тобто, якщо Держекоінспекція не полінується, то збитки сягатимуть не один десяток мільйонів гривень. Звісно у справу мають втрутитись працівники прокуратури.

Чекаємо рішучих дій і від Мінекології, оскільки  ТОВ «СП-Капітал» по-перше, надало неправдиві відомості для отримання ліцензії на поводження з небезпечними відходами, по-друге, грубо та системно порушує вказані ліцензійні умови, по-третє, порушує правила утилізації відходів.

Отже не дарма кажуть, скільки мотузці не витиметься, а кінець настане. Щиро сподіваємось, що кінець цієї історії буде справедливим.

Комментарии  

0 # RE: Як «СП-Капітал» утилізує небезпечні відходи 20.05.2019 19:11
Семён Курков
Во уроды ! Почему молчат местные экологи !
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать