Нелегальні АЗС ростуть як гриби після дощу

Ми дізналися, що у травні поточного року співробітники податкової міліції ГУ ДФС у Харківській області спільно з працівниками прокуратури ліквідували мережу незаконних АЗС. В рамках проведення операції "Акциз-2019" була припинена діяльність п'яти АЗС, через які в Харкові здійснювалася реалізація незаконно виготовленого бензину, дизельного палива і скрапленого газу.

З'ясувалося, що підприємства здійснювали роздрібну реалізацію пального та скрапленого газу без отримання дозволів на проведення робіт із підвищеною небезпекою, а також інших дозвільних документів, передбачених чинним законодавством.

Враховуючи березневі вибухи у Кропивницькому, де загинули люди внаслідок порушення техніки безпеки під час транспортування та перекачування скрапленого газу між двома суб'єктами господарювання з використанням автоцистерн, питання нелегальних АЗС стоїть дуже гостро.

Що стосується Запорізької області, то за інформацією «Карта нелегальних АЗС», яка створена за ініціативою «Нафтогазової Асоціації України», тільки на території міста зосереджено  понад 40 нелегальних автозаправних станцій.

Виявляється, найбільша кількість незаконних АЗС працює під брендами «Patriot» та «Belgas», та слід зазначити, що всіх їх контролює одна й та сама людина. Ми намагатимемося в найближчий час дізнатися та викрити причини, з яких покривають незаконну діяльність та хто в цьому зацікавлений.

Наразі, представляємо увазі читача адреси нелегальних АЗС «Patriot» та «Belgas»:

 1. м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 4-а;
 2. м. Запоріжжя, вул. Набережна магістраль (біля Сіті Мол);
 3. м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка, 3;
 4. м. Запоріжжя, вул. Соборний, 8;
 5. м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 23;
 6. м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, 44;
 7. м. Запоріжжя, вул. Набережна магістраль (напроти ЗАЗ);
 8. м. Запоріжжя, вул. Українська, 52-а;
 9. м. Запоріжжя, вул. Набережна магістраль (напроти Вознисенівського ринку);
 10. м. Запоріжжя, Хортицьке шосе (напроти Сільпо);
 11. м. Запоріжжя, траса Харків-Сімферополь, готель «Дві луни»;
 12. м. Запоріжжя, траса Харків-Сімферополь, між Метро і постом поліції;
 13. м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, напроти Обласної лікарні.

Нелегальні АЗС становлять комплексну небезпеку:

- завдає збитки для бюджетів всіх рівнів;

- через оборот контрафактних нафтопродуктів у мережі нелегальних станцій держава втрачає ПДВ та акциз, який в основному спрямований на будівництво та ремонт доріг;

- продажі пального без касових апаратів позбавляє місцеві бюджети спеціальної субсидії із держбюджету від продажу пального, оскільки її розмір визначається згідно кількості літрів пального, реалізованого через касові апарати на АЗС;

- персонал на нелегальних АЗС працює без офіційного працевлаштування, місцеві бюджети недоотримують величезні суми податків  на фонд оплати праці, доходи фізичних осіб;

- нелегальні АЗС розміщуються без дозвільної документації на землях місцевих громад, а отже не отримують орендні платежі та земельні податки;

- нелегальні АЗС встановлюються без погодження органів Державної служби надзвичайних ситуацій, інспекції з охорони праці і т.д. Обладнання не проходить передбачених законом регламентних перевірок з метою безпечної, надійної та точної роботи. Метрологічний контроль таких об’єктів відсутній. Враховуючи вищезазначене, на нелегальних АЗС неодноразово фіксували випадки пожеж, розливу нафтопродуктів та зрідженого газу.

Системи екологічної безпеки, наявність яких вимагає законодавство, на нелегальних АЗС не встановлюються в силу тимчасового характеру цих споруд та високої вартості такого обладнання. Навіть після демонтажу нелегальних АЗС реактивація земель власниками цих об’єктів не проводиться.

Просимо органи прокуратури розглянути дану публікацію як повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення в порядку ст. 214 КК України.

Ми перевірили адреси, зазначені у списку та з’ясували, що на даний час всі АЗС працюють:

Набережна магістраль (напроти ЗАЗ)

Траса Харків-Сімферополь, між Метро і постом поліції

Оріхівське шосе, напроти Обласної лікарні

Лермонтова, 23

Набережна магістраль (напроти Вознисенівського ринку)

Траса Харків-Сімферополь, готель «Дві луни»

Українська, 52-а