• Главная
  • Новости
  • Василівська районна рада має намір укласти договір оренди землі з боржником держави

Василівська районна рада має намір укласти договір оренди землі з боржником держави

В попередніх публікаціях ми вже висвітлювали, що за фактичне користування ПрАТ "Запорізький абразивний комбінат" земельною ділянкою: кадастровий номер 2310100000:07:036:0104, площею 49,9316 га, розташованою по вул. Олексія Поради, 44 у м. Запоріжжі, недоотримані доходи у вигляді орендної плати за землю за період з 01.03.2015 по 30.12.2017 становлять понад 19 млн. грн.

Під час ознайомлення з річним звітом ПрАТ "Запорізький абразивний комбінат" за 2018 рік перед акціонерами ми з’ясували, що одним із перспективних напрямків розвитку підприємства на 2019 рік зазначено «Укладення договору оренди земельної ділянки з Василівською райдержадміністрацією».

Нам стало цікаво, до яких ще махінацій з землею планують вдатися керівники комбінату. Як нам стало відомо з власних джерел, ще з 2010 року голова правління комбінату Береза А.В. зацікавлений у відведенні земельної ділянки, загальною площею 37,9462 га, що розташована на території Степногірської селищної ради Василівського району Запорізької області (за межами населеного пункту, поштова адреса: Проммайданчик шахти, будівля 2) в оренду на 50 років для розміщення виробництва карбіду кремнію. Цей проект він «проштовхує» майже 10 років.

Ми проаналізували, чим ця ділянка так важлива для власників комбінату. Далі  інформація, яку нам вдалось знайти у відкритих джерелах: Усе починалось  з того, що наприкінці 70-х років минулого століття до села Сухоіванівка приїхав перший робочий загін. Адже саме тут знаходяться найбільші в Україні поклади марганцевих руд, говорили, що резерв руд сягає понад 1,5 млрд. тонн. Тому будувати гірничо-збагачувальний комбінат, а згодом і працювати на ньому їхали з усього Радянського Союзу.

У лютому 1980 року з-під землі виїхала перша вагонетка марганцевої руди. У 1982 році був розроблений генплан  Таврійського гірничо-збагачувального комбінату. До речі, тоді, на початку 80-х, на комбінаті працював кожен четвертий мешканець Сухоіванівки. А вже 24 березня 1987 року село Сухоіванівка офіційно змінило ім’я та статус і стало селищем міського типу Степногірськ.

У перші роки незалежності, з незрозумілих причин шахту закрили за наказом Мінпрому №177 від 22 вересня 1995 року, який передбачає ліквідацію Таврійського ГЗК. «На прикладі Таврійського гірничо-збагачувального комбінату ми навчимося безболісно закривати нерентабельні підприємства», – такі слова сказав у березні 1995 року тодішній президент країни Леонід Кучма.

Міністерство промислової політики підписало та оприлюднило розпорядження про закриття нерентабельної шахти, а також про підготовку до ліквідації усього комбінату.

Саму шахту законсервували через мокру консервацію у 1998 році, а все майно перейшло до ДП «Стептехсервіс». Державне підприємство з часом перетворилося на ЗАТ і продало частину комбінату іншій фірмі.

З часу закриття комбінату населення Степногорська зменшилася майже на третину, а умови життя залишилися просто нестерпними, оскільки три чверті працездатних степногорцев стали безробітними. Зараз в селищі близько 400 кинутих квартир. Попит на житло практично відсутній.

Протягом майже семи років з часу закриття комбінату степногорци жили надіями на зміни на краще. Періодично ці надії підживлювалися привабливими проектами і обіцянками.

Так вдалось сформувати ілюзорне уявлення про те, що всі проблеми автоматично вирішаться, якщо вдасться відродити до життя підприємство. Залишалось лише знайти інвестора.

На хвилі залучення інвестицій Запорізький абразивний комбінат у 2011 році заявив про намір побудувати цех із видобутку карбіду кремнію на території колишнього гірничо-збагачувального комбінату. Його планують звести на місці колишньої котельної.

«Котельня розібрана. Точніше, розібрані рештки, що залишились від неї. Земельна ділянка площею 8 гектарів перейшла до власності комбінату – її викупили. Але ж для того, аби побудувати цех, їм потрібно 37 гектарів землі. Зараз земельним питанням і займаються», – коментує селищна голова Ірина Кондратюк.

Довідка: У приватні власності «Запоріжабразива» знаходиться будівля (невстановленої площі) за адресою: Запорізька обл., Василівський р., смт. Степногірськ, Проммайданчик шахти, будинок 2, придбана згідно договору купівлі-продажу від 29.02.2012 року № 313 за 45 444 грн.

Питання з орендою землі повільно, але вирішується. Так розпорядженням голови Василівської районної державної адміністрації від 08.04.2016 року № 188 було затверджено детальний план території площею 37,9462 га, для розміщення виробництва карбіду кремнію за адресою: Проммайданчик шахти, буд. 2, на території Степногірської селищної ради Василівського району Запорізької області (за межами населених пунктів)».

На даний час рішенням Василівської районної ради Запорізької області від 16.05.2018 року № 5 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки   земельної ділянки несільськогосподарського призначення, юридичній особі – ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» для виробництва карбіду кремнію, за якою вартість земельної ділянки площею  37,9462 га,  складає  59 815 301 грн.

Все йде до укладення договору оренди земельної ділянки на 50 років. Враховуючи значну вартість земельної ділянки селищний голова, депутати й мешканці Степногірська розраховують отримувати орендну плату від «Запоріжабразиву» у грошовій формі та в розмірі понад 1,7 млн. грн. на рік, що складає 3 % від нормативної грошової оцінки в цінах 2018 року.

Але не все так просто. Чиновникам Запорізької міської ради довелося звертатися до обласної прокуратури, яка у судовому порядку намагається отримати від ПрАТ «Запорізький абразивний комбінат» понад 19 млн. грн. земельного податку, адже з 2009 року посадові особи комбінату умисно ухиляються від сплати земельного податку у вигляді орендної плати за землю.

Політика комбінату будується на принципі, що у разі збільшення темпів інфляції знижується реальна вартість заборгованості, що є сприятливим чинником для Емітента (зі звіту перед акціонерами за 2018 рік). Тобто, підприємству вигідно накопичувати заборгованість, тягнути час у судах, а потім через 3-5 років повертати борги, коли гроші знецінилися.

Рекомендуємо керівництву Запорізької Обласної адміністрації взяти під особистий контроль зазначену ситуацію та ретельно вивчити умови договору оренди земельної ділянки, з метою уникнення порушень вимог чинного законодавства.