За що Запоріжабразив платить фонду Разумкова?

Після циклу статей про  діяльність ПрАТ «Запоріжабразив» та, безпосередньо, голови правління комбінату Берези А.В., а особливо враховуючі останню новину про зміну власників контрольного пакету акцій товариства, ми вважаємо за доцільне ознайомити читачів з незрозумілим, але дуже цікавим рішення наглядової ради від 15 березня 2018 року, яке ми знайшли на сторінці 36-37 річного звіту ПрАТ "Запорізький абразивний комбінат" за 2018 рік:

Згідно цього рішення протягом 2018 року з рахунків Запоріжабразива було заплановано перерахувати 13 мільйонів гривень (десять трансакцій по 1 300 000 грн.) на рахунки Центру Разумкова за договором співпраці. Цікаво те, що у розділі «Фінансування та видатки Центру Разумкова у 2018р.», який розміщено на офіційному сайті Українського центру економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова, ми не знайшли відображення надходження цих коштів.

Але ми знайшли інформацію про давні зв’язки екс-депутата Миколи Мартиненка (нового власника Запоріжабразиву) з Олександром Разумковим. У статті ще від 17 липня 2003 року «Хто й чим володіє в Україні», яка була розміщена у авторитетному інтернет-виданні «Українська правда» йдеться мова про те, що Микола Мартиненко, який на той час очолював депутатську групу "Разом" фракції "НУ", через особисті зв’язки надзвичайно близький до керівництва Центру ім. Разумкова.

Зважаючи на останні події у політичному житті країни безповоротна передача у власність «Центр Разумкова» грошових коштів у розмірі 13 млн. грн. виглядає як інвестиція у політичні гарантії невтручання в діяльність комбінату у майбутньому, так звані страхові внески.

Також ми вважаємо за доцільне більш детально ознайомити читачів з результатами економічної діяльності підприємства станом на сьогоднішній день. Всю необхідну інформацію ми отримали у річному звіті ПрАТ "Запорізький абразивний комбінат" за 2018 рік.

За висновками аудиту, проведеного Аудиторською фірмою «Капітал»  у строк з 18.03.2019 по 10.04.2019 року варто відмітити, що чистий прибуток ПрАТ "Запорiжабразив" за 2018 рік становить 84,3 млн. грн. За всіма іншими ознаками на підприємстві суцільні «мінуси».

Як згадувалось раніше, комбінат знаходиться у місті Запоріжжі на земельній ділянці площею 49,9316 га, за оренду якої підприємство має величезний борг  розміром понад 19 млн. грн. (на даний час справа розглядається у суді).

Основні засоби ПрАТ «Запоріжабразив», а саме: будівлі, споруди, виробничі потужності та обладнання, загальною вартістю 17,5 млн. грн., належать ФДМУ та знаходиться в довгостроковій оперативній оренді Товариства, ступінь їх зносу на 01.01.2019 року становить 74 %.

Відповідно звіту про фінансовий стан підприємства поточна кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги та отримані аванси станом на 31.12.2018 р. складає 37,5 % вартості власного капіталу та зобов’язань Товариства.

Основні кредитори ПрАТ «Запоріжабразив», сума понад 238 млн. грн.:

- ТОВ «АЙ СІ ТІ» - борг у розмірі 32 647 628 грн. за нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Кудряшова, будинок 9, забезпечення - прості векселі зі строком платежу 30 червня 2022 року;

- Steuermann Investition und Handelsgessellschaft mbH – борг за непоставлені товари, роботи, послуги – 205 548 700 грн.

Інвестиції, сума понад 104 млн. грн.:

- ТОВ "Гранд Рітейл" – внесок до статутного капіталу 60 858 500 грн.;

- ТОВ "Актив Інвест" – інвестиційні сертифікати у кількість 441 273 шт, номінальною вартістю 100 грн. на суму 44 127 300 грн.

Зі звіту ми бачимо, що комбінат знаходиться у складному фінансовому стані, заборгованість перевищує 200 мільйонів гривень, прибуток 2017 року на виплату дивідендів акціонерам не розподілявся. По рішенню загальних зборів акціонерів, нерозподілений прибуток направлено на розвиток виробництва, тобто прибуток залишено в розпорядженні підприємства. На дату цього аудиторського висновку загальні збори акціонерів не проводились, тому інформація про порядок розподілу прибутку за 2018 рік відсутня.

Тому нам здається не зовсім прозорим, або економічно виправданим рішенням співпраця ПрАТ "Запорізький абразивний комбінат" з «Українським Центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова», вартістю 13 мільйонів гривень.