• Главная
  • Новости
  • Кому у Запоріжжі потрібен іноземний комбінат-забруднювач повітря?

Кому у Запоріжжі потрібен іноземний комбінат-забруднювач повітря?

Ні для кого не секрет, що Запорізька область є одним з найбільш екологічно напружених регіонів України, найгострішою проблемою великих міст області є забруднення повітря. Завдяки промисловому потенціалу, який обумовлений наявністю і концентрацією підприємств чорної і кольорової металургії, тепло-енергетики, атомної енергетики, хімії, машинобудування, область є безперечним лідером за рівнем забруднення повітря.

Значна частина промислових підприємств розташована в центрі житлових забудов, що формують основне техногенне навантаження на навколишнє середовище населених пунктів.

 

Зазначимо, що заподіяна підприємствами шкода відображується не тільки в розмірі викидів та накопленні забруднюючих речовин у повітрі, ґрунтах і водоймах, але й тягне більш істотні у майбутньому обчислювані збитки у вигляді погіршення стану здоров’я та зменшення тривалості життя населення небезпечних районів з надмірним промисловим навантаженням.

Нагадаємо, 26 квітня у Палаці культури «Титан» відбулися громадські слухання під назвою «Чим ми дихаємо? Прийди і запитай у влади». Захід ініційовано з метою сприяння автоматичній публікації вимірів стану повітря в Запоріжжі на сайті мерії. Керівництво Запорізької ОДА та міський голова Володимир Буряк захід проігнорували.

У контексті концепції сталого розвитку одним із сучасних напрямків є оцінка економічних збитків, які виникають в результаті господарської діяльності підприємств. Наростання проблем соціально-економічного розвитку через погіршення якості довкілля є наслідком неефективності регуляторних механізмів природокористування.

Нещодавно ми розповідали, що одне із основних підприємств-забруднювачів міста – ПрАТ «Запорізький абразивний комбінат» змінило власника. На даний час 81 % акцій Запоріжабразива належать австрійській компанії Steuermann Investition, інші 19 % належать офшорним компаніям BН Cement Industries (Cyprus) Limited, Tarewood Industries Limited, Еrentele Enterprises Limited, з реєстрацією на Кіпрі.

Зараз іноземні власники комбінату використовуючи дешеву робочу силу, низьку вартість енергоносіїв (складає 30 % собівартості продукції), недосконале законодавство у сфері екології та навколишнього середовища виробляють продукцію, яку експортують за межі країни. Зауважимо, що це надзвичайно небезпечне для довкілля та життя і здоров’я людей виробництво, тому розвинені країни просто не бажають будувати такі підприємства на своїх територіях.

При цьому, завдяки тому що 81,6 % продукції комбінату іде на експорт, податок на додану вартість до бюджету не сплачується. Нагадаємо, що на даний час у суд розглядається справа за фактом недоотримання доходів у вигляді орендної плати за землю за період з 01.03.2015 по 30.12.2017 у сумі понад 19 млн. грн.

Підсумуємо: від діяльності «Запоріжабразива» до бюджету держави майже не надходить ПДВ, доходи у вигляді орендної плати за землю до бюджету міста у повної мірі не відраховуються, при цьому навколишньому середовищу та здоров’ю мешканців наноситься невиправна шкода.

Виникає закономірне запитання - чому вся шкода від діяльності комбінату залишається в Україні, а всі доходи отримують іноземці?

Мешканці Запоріжжя вкрай обурені погіршенням екологічної ситуації у місті, вони прямозвинувачують керівництво «Запоріжабразива» у викидах у повітря шкідливі речовини.

Основними забруднюючими речовинами, які потрапляють з джерел забруднення «Запоріжабразива» до атмосфери без очищення, є пил неорганічний, пил абразивно-металевий, діоксин азоту, оксид вуглецю, сірчистий ангідрид, сажа, борний ангідрид, смолисті речовини, бенз(а)пирен, фенол, марганець і його сполуки, формальдегід та ксилол.

Сучасними фахівцями по сукупності викидів був розрахований економічний збиток у грошовій формі, це як фактичні втрати, що завдаються ПрАТ «Запоріжабразив» внаслідок забруднення навколишнього середовища, так і такі, яких можливо запобігти у результаті впровадження економіко-математичної моделі мінімізації екологічної шкоди. Виявилося, що екоподаток за забруднення зовсім не покриває той екологічний збиток, який завдається атмосфері, так еколого-економічний збиток більше розміру зборів за забруднення атмосфери майже в 20 разів.

З огляду на зазначене, вважаємо за доцільне керівникам держави, області і міста розглянути наступні питання:

- Запорізькій міській раді відмовитись від укладання з ПрАТ «Запоріжабразив» договору оренди земельної ділянки: кадастровий номер 2310100000:07:036:0104, площею 49,9316 га, розташованою по вул. Олексія Поради, 44 у м. Запоріжжі;

- Фонду держмайна України розглянути питання про розірвання договору оренди будівель, споруд, виробничих потужностей та обладнання;

- Державній екологічній інспекції у Запорізькій області провести позапланову перевірку ПрАТ «Запоріжабразив» щодо дотримання вимог Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Ми вважаємо, переличені заходи будуть сприяти виправленню екологічної ситуації в місті та отримують підтримку місцевих жителів.