• Главная
  • Новости
  • Небезпечні ліфти: Хто відповість за крадіжку грошей, виділених на підйомники в будинках запоріжців?

Небезпечні ліфти: Хто відповість за крадіжку грошей, виділених на підйомники в будинках запоріжців?

Наприкінці січня запорізькі ЗМІ повідомили про те, що у будинку по вул. Ладозька, 32 обірвався ліфт з дитиною. За даним фактом поліція розпочала кримінальне провадження. Ми ж після цієї резонансної події вирішили розібратися,  хто у нашому місті займається встановленням, ремонтом, технічним та аварійним обслуговуванням ліфтів.

За даними майданчику «Prozorro», у 2018 році було проведено 83 відкритих торгів з надання послуг по ремонту й обслуговуванню ліфтів у м. Запоріжжі, на загальну суму майже 70 млн. грн.

Безумовним лідером з кількості виграних у 2018 році тендерів виступає дніпровське ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Сансет Ліфтсервіс», директором і одноосібним власником якого є Руслан Штурмак.

Згідно з інформацією сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів «OpenData», ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс» раніше володів мешканець Дніпра Михайло Агеєв, який був помічником депутата Запорізької  міської ради від партії «Нова політика» Віктора Гординського. Нині ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс» оформлене на Руслана Штурмака, який, щонайменше, з 2016 року працював на фірмі заступником директора з технічних питань.

Головним замовником послуг з ремонту та обслуговування ліфтів виступило Комунальне підприємство «Управління капітального будівництва» Запорізької міськради. Протягом 2018 року зазначене КП замовило й сплатило «Сансет Ліфтсервіс» 36 послуг, на загальну суму понад 21 млн. грн.

Але чому ж мешканці запорізьких багатоповерхівок постійно скаржаться на зламані ліфти, якщо на їх ремонт і профілактику виділяються такі шалені гроші?

Відповідь ми знаходимо у матеріалах кримінального провадження № 42017081050000102 від 22.12.2017, відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.191 КК України, досудове розслідування якого проводить Дніпровський ВП ГУНП в Запорізькій області.

З матеріалів слідства:

21.12.2016 рішенням Запорізької міської ради № 5 було затверджено програму розвитку та утримання житлово-комунального господарства м. Запоріжжя на 2017-2019 роки. Фінансування заходів у сфері житлового-комунального господарства на виконання зазначеної програми здійснюється за рахунок коштів бюджету міста. Головні розпорядники бюджетних коштів та відповідальні виконавці: Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради. Виконання програми та підготовку відповідного звіту здійснюють: Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради.

Відповідно до додатку № 1 до вказаної програми, з бюджету м. Запоріжжя для модернізації, заміни, капітального ремонту та експертизи ліфтового господарства було виділено 100 000 000 грн. та для малого капітального ремонту ліфтового господарства було виділено 10 000 000 грн. Відповідно до додатку № 3 до вказаної програми, очікуваними результатами виконання програми з модернізації, заміни, капітального ремонту та експертизи ліфтового господарства є 200 одиниць ліфтів та очікуваними результатами малого капітального ремонту ліфтового господарства є 200 одиниць ліфтів.

З метою реалізації вказаної програми у 2017 році посадовими особами Департаменту з управління житлово-комунального господарства Запорізької міської ради (далі - Департамент ЖКГ ЗМР) було визначено замовників робіт. Комунальне підприємство «Управління капітального будівництва» Запорізької міської ради (КП УКБ ЗМР) є замовником капітальних ремонтів житлового фонду, у тому числі капітального ремонту та модернізації ліфтового господарства, а Департамент ЖКГ ЗМР замовником малого капітального ремонту житлового фонду, у тому числі ліфтового господарства.

При проведенні процедур тендерних закупівель будівельних робіт з капітального ремонту пасажирських ліфтів житлових будинків м. Запоріжжя посадові особи КП УКБ ЗМР забезпечили перемогу у конкурсних торгах підконтрольному ТОВ «СП Сансет Ліфтсервіс» (ЄДРПОУ 30295729), у результаті чого між вказаним підприємством та ТОВ «СП Сансет Ліфтсервіс» було укладено ряд договорів підряду щодо виконання будівельних робіт з капітального ремонту пасажирських ліфтів житлових будинків м. Запоріжжя.

За результатами проведеної судової комплексної електротехнічної та інженерно-технічної в галузі охорони праці та безпеки життєдіяльності експертизи № 4941/14327-14341/14357 від 20.07.2018, фактично виконаний об’єм робіт щодо капітального, поточного ремонту ліфтів не співпадає з об’ємами, вказаними в проектно-кошторисній документації.

За результатами проведеної судової будівельно-технічної експертизи № 18398/19399-19412 від 31.08.2018 встановлено різницю між вартістю робіт, зазначених в актах приймання виконаних робіт форми КБ-2в, актах прийому-передачі змонтованого обладнання та вартістю фактично виконаних ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс» на загальну суму 2 101 507,95 грн.

У Дніпровському ВП ГУНП в Запорізькій області знаходиться ще два  кримінальних провадження відносно ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс» № 12016080070000194 від 19.01.2016 року та № 12017080070000307 від 03.02.2017 р., відкритих за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Як бачимо за даними «Prozorro», наявність трьох кримінальних проваджень та спричинені багатомільйонні збитки не заважають угрупуванню, що складається із посадових осіб Запорізької міськради, КП «УКБ» та ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс», привласнювати бюджетні кошти.

Після встановлення факту заволодіння у 2017 році грошовими коштами у сумі понад 2 млн. грн., нічого не змінилось. У 2018 році КП «Управління капітального будівництва» уклало з ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс»  ще 36 договорів, вартістю понад 21 млн. грн. 

У 2019 році з ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс» вже укладено 39 договорів з надання послуг по ремонту і обслуговуванню ліфтів, на суму понад 15,1 млн. грн. Основним замовником робіт, як і раніше, виступило КП «Управління капітального будівництва» – 17 договорів, вартістю понад 12,9 млн. грн., департамент з управління житлово-комунальним господарством 12 договорів на 1,7 млн. грн., дві медичні установи, а також Головне управління Національної поліції в Запорізькій області. 

Так, ГУНП в Запорізькій області замовило послуги з технічного обслуговування двох ліфтів в адміністративній будівлі за адресою м. Запоріжжя, вул. О. Матросова, 29. Тож нам стало цікаво: якщо поліціянти знають, як працівники ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс» ремонтують ліфти, чи не буде правоохоронцям лячно користуватися цими ліфтами? І, відповідно, якщо в поліції цього не знають, то зрозуміло, чому злочинці досі не притягнуті до відповідальності.

А оскільки власником і розпорядником грошових коштів, які були привласнені злочинцями, є два структурних підрозділи Запорізької міської ради, ми хочемо поставити кілька ключових. На наш погляд, запитань міському голові Володимиру Буряку:

  1. Чи володіє Володимир Вікторович інформацією щодо фактів незаконного привласнення грошових коштів в особливо великих розмірах посадовими особами Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міськради,  КП «Управління капітального будівництва» міськради та ТОВ «СП «Сансет Ліфтсервіс»?
  2. Якщо володіє, то які заходи ним були вжиті для припинення злочинної діяльності організованого угрупування, що складається із підпорядкованих йому посадовців?
  3. Чи може він назвати прізвища посадових осіб, які протягом 2018-2019 років  притягнуті до відповідальності за привласнення бюджетних коштів, виділених на ремонт ліфтового господарства?
  4. Які кроки здійснить Володимир Вікторович, щоб не допустити надалі розкрадання грошей міського бюджету?

Зверніть увагу: йдеться не тільки про привласнення організованою групою осіб бюджетних коштів в особливо великих розмірах, а й про життя та здоров’я мешканців міста.

На останок, хочемо нагадати Володимиру Вікторовичу слова присяги, яку він склав 25 листопада 2015 року після обранні на посаду міського голови:

Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки.

Як бачите, про інтереси будь-яких приватних компаній у цій присязі не йдеться. Тож, якщо мер не складав іншу присягу, на вірність іншим інтересам, окрім громади, то повинен довести це конкретними справами.

Мешканцям міста під час проведення зустрічей з «Командой Буряка» пропонуємо бути активнішими та не соромитись задавати гострі питання кандидатам в народні депутати.