• Главная
  • Новости
  • Зеленський призначає мозковий центр корупційних схем ДП «НАЕК» Петра Котіна на посаду директора Запорізької АЕС

Зеленський призначає мозковий центр корупційних схем ДП «НАЕК» Петра Котіна на посаду директора Запорізької АЕС

Після державних свят, а саме 27 серпня,  планується приїзд Президента України Володимира Зеленського в Запоріжжя, його візит пов’язують з серйозними кадровими призначеннями, які відбулися на минулому тижні. Очікується, що Володимир Зеленський представить нового голову Запорізької обласної державної адміністрації Віталія Туринка, керівника обласного СБУ Віктора Микиту, начальника поліції (прізвище невідоме) та директора Запорізької АЕС - Петра Котіна.

На персоні Петра Борисовича Котіна пропонуємо зупинитися для більш близького знайомства.

Петро Борисович Котін народився 13 квітня 1961 року, у Росії, із Запорізькою АЕС його пов’язує багаторічна робота, а  листопад 2011 року  ознаменувався для нього отриманням посади заступника директора з виробництва - директора Департаменту експлуатації дирекції з виробництва Виконавчої дирекції з виробництва ДП «НАЕК «Енергоатом». Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія (НАЕК) «Енергоатом» це оператор усіх діючих атомних електростанцій України, до складу якої входять чотири атомні електростанції з 15 енергоблоками — Запорізька, Рівненська, Південно-Українська та Хмельницька.

З новим призначенням Котін П.Б. отримав чимало зобов’язань. Йому довелося відповідати за погодження поданих виробничими підрозділами розрахунків потреб у обладнанні та матеріалах, брати участь у роботі з розроблення довгострокових програм розвитку виробництва, розгляду та погодження проектів виробничих одиниць, що будуються та реконструюються, визначення потреб в матеріально-технічних ресурсах. Така посада дуже відповідальна та впливова, адже пов’язана з державними проектами, на які витрачаються багатомільярдні суми з бюджету.

За деякий час, призвичаївшись до нових можливостей, Петро Котін побудував схему привласнення бюджетних коштів, до якої залучив свого сина Котіна Іллю Петровича та ПП "ІНКЛА-КИЇВ", де останній з квітня 2012 року обіймав посаду директора.

За даними ProZorro, 2016-2019 рр. були роками  плідної співпраці НАЕК «Енергоатом» і ПП "ІНКЛА-КИЇВ. За цей час приватна компанія 13 разів була визнана переможцем у відкритих торгах, загальна вартість послуг, робіт і товарів складає понад 246 млн. грн. У всіх випадках замовниками виступали державні підприємства які входять до НАЕК «Енергоатом», з них майже половина, а саме 6 тендерів, вартістю 122 млн. грн. були замовлені Запорізькою АЕС.

Зауважимо, що 5 закупівель з ПП «Інкла-Київ» на поставку послуг вартістю понад 12 млн. грн. були проведені у формі переговорної процедури. З боку замовника це було обґрунтовано відсутністю конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку. За таких умов,  договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи, але в випадку з ПП «Інкла-Київ» очевидна корупційна складова.

Не дивно, що зазначені факти не залишились поза увагою правоохоронців, адже у єдиному державному реєстрі судових рішень ми знайшли три кримінальні провадження, за матеріалами яких розслідується злочинна діяльність ПП «Інкла-Київ», нанесені збитки перевищують три мільярди гривень.

Кримінальні провадження:

1. Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні  42014000000000056 від 03.03.2014 р. за фактом привласнення та розтрати майна ВАТ «Турбоатом» службовими особами вказаного товариства в особливо великих розмірах, та заволодіння чужим майном, ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах службовими особами ПП «Інкла-Київ», за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.212 КК України.

У вказаному кримінальному провадженні досліджуються обставини вчинення службовими особами ВАТ «Турбоатом» розтрати та привласнення майна підприємства за попередніми даними на суму 2,6 мільярдів гривень, що стало можливим за потурання службових осіб вищих органів державної влади, які позбавили Фонд державного майна України контрольних функцій за діяльністю з управління ВАТ «Турбоатом».

2. Слідчим відділом Енергодарського ВП ГУНП в Запорізькій здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні  12016080160002182 від 16.12.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

У ході досудового слідства встановлено, що посадові особи ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам державного підприємства, за результатами публічних закупівель, віддали перевагу та уклали договір з ПП «Інкла-Київ» щодо поставки запасних частин до імпульсно-запобіжних пристроїв на суму 70 млн. грн., чим вчинили розтрату державних коштів в особливо великих розмірах.

3. Управлінням з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями, Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні  42017000000002836 від 07.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

У ході досудового слідства встановлено, що посадовими особами ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», а також службовими особами його відокремлених підрозділів, які мають відношення до закупівлі і постачання товарів, робіт і послуг на державне замовлення вказаного підприємства, за попередньою змовою з керівниками підприємств-учасників конкурсних торгів, зокрема ТОВ «Виробниче об'єднання «Оскар», ТОВ «ІПП-Центр», ПП «Інкла-Київ», ТОВ «ТД «Одескабель», Латвійська фірма SIA «Zodiak Plus», ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» та іншими підприємствами задіяними для переведення в готівку державних коштів, дій пов'язаних з привласненням та заволодінням державними коштами в особливо великих розмірах під час проведення конкурсних торгів на закупівлю ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» товарів, робіт і послуг за державні кошти для потреб державного підприємства впродовж 2015-2017 років, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Наразі з незрозумілих причин розслідування за вказаними кримінальними провадженнями здійснюється повільно, ПП «Інкла-Київ» продовжує одержувати перемогу на торгах, у 2019 році укладено дві угоди вартістю понад 5 млн. грн., а Петра Борисовича Котіна призначають на посаду директора Запорізької АЕС.

«Знімаємо капелюха» перед Котіним, адже його вміння виходити сухим із води прямісінько у крісло директора вражає, власне як і його схеми, що значно крутіші за схеми Гладковського.