• Главная
  • Новости
  • Залізний вбивця Запорізького регіону та інші скелети Залізорудного комбінату

Залізний вбивця Запорізького регіону та інші скелети Залізорудного комбінату

Останні 10 років дозволили накопичити дані, які зміцнили наш висновок про те, що світ вже вийшов за межі. Зараз абсолютно ясно, що максимум виробництва зерна на душу населення пройдений в середині 80-х років минулого сторіччя. Очікування істотного зростання морського вилову риби зазнали краху. Природні катаклізми з кожним роком обходяться світові все дорожче, а боротьба за прісну воду і викопні види палива стає все жорсткіше, часом набуваючи форми прямих зіткнень. Провідні країни продовжують збільшувати викиди парникових газів, хоча метеорологічні дані свідчать про те, що клімат змінюється, і вчені вже дійшли до єдиної думки про те, що це прямий наслідок людської діяльності.

Україна ж на цьому фоні тривалий час залишається постачальником дешевих ресурсів до світової економіки, а Запорізька область є одним з лідерів дешевого ресурсопостачання країни.

Наприклад, Матіс Вакернагель (Mathis Wackernagel) і його колеги зуміли оцінити навантаження на навколишнє середовище з боку людини (ecological footprint, екологічний слід) і порівняти її з підтримуючою здатністю (потенційною місткістю) планети. Вони визначили екологічне навантаження як земельну територію, необхідну для отримання потрібної кількості ресурсів (зерна, продовольства, деревини, риби, площ під міську забудову) і розкладання викидів, вироблених світовим співтовариством (перш за все діоксиду вуглецю). Порівнявши отримані значення з територіями, доступними на планеті, Вакернагель зробив висновок, що людство вже витрачає приблизно на 20% більше, ніж допускає рівень самопідтримки.

Вичерпання природних ресурсів і викиди в навколишнє середовище вже породили ряд криз, даючи їжу засобам масової інформації, привертаючи увагу публіки і пробуджуючи політиків від сплячки. Падіння виробництва нафти, виснаження стратосферного озонового шару, зростання середньосвітової температури, голод, палкі суперечки з приводу розміщення отруйних відходів, зниження рівня ґрунтових вод, зникнення біологічних видів, зведення лісів - це лише деякі з проблем, для обговорення і вирішення яких проводяться дослідження, міжнародні зустрічі, укладаються угоди ... Все це підтверджує наш основний висновок: межі фізичного зростання - найважливіша тема для міжнародного обговорення в XXI ст.

Україна не є виключенням та щоденно наповнює Світовий кошик забруднювачів.

Не пасе задніх в цьому сумному списку Запорізька область, яка входить до п’ятірки найбільших промислових забруднювачів країни.

Виникає слушне питання, яка ж реакція суспільства на такий стан речей та чи була вона адекватною взагалі з моменту здобуття незалежності України?

На це питання ми спробували відповісти яскравим, виваженим прикладом розвитку та діяльності одного із потужних підприємств-забруднювачів на території Запорізького регіону України.

Запорізький залізорудний комбінат побудований на базі Південно-Білозерського і Переверзєвського родовищ залізних руд. За оцінками геологів, запаси багатих залізних руд в Білозерському залізорудному районі становлять до 1 млрд. тонн і 7 млрд. тонн магнетитових кварцитів.

Капітальні інвестицій у розвиток ЗЗРК в 2013 році склали 293,9 млн. грн., в 2014 році - 366 млн. в той час, як соціальні інвестиції за цей період були взагалі відсутні, як вони відсутні до теперішнього часу. Це означає, що мешканці регіону не отримали рівно нічого корисного від видобутку корисних копалин, власниками яких вони є згідно з Конституцією. Мешканці регіону не отримали рівно нічого від колосального техногенного забруднення навколишнього середовища, яке буде відновлюватись не одне сторіччя.

Основні виробничі показники ПрАТ ЗЗРК:

  • видобуток - більш 4,5млн. тонн руди в рік;
  • прохідка гірничих виробок - більш 21км на рік;
  • загальна протяжність діючих гірничих виробок на ЗЗРК - близько 300км;
  • буріння свердловин - 400-440км в рік.

І все це добро фактично належить одній людині – Рінату Ахметову.

Чи усвідомлює в повній мірі громадськість рівень антропогенного навантаження, який щорічно справляє комбінат на навколишнє природне середовище Запорізького краю?

Не заперечним фактом є те, що природні ресурси є кінцевими. Та що ж отримала Запорізька область більш ніж за 20 років незалежності, більш ніж за 20 років варварського виснаження природних ресурсів та забруднення навколишнього середовища?

Власник отримав мільярди доларів США чистого прибутку – ні хто з цим не сперечається.

Якимівський район Запорізької області отримав «Червону пухлину» Азовського моря площею більше 4000 га, куди ЗЗРК щорічно здійснює скид мільйонів тон рідких відходів виробництва. Сьогодні частина Утлюкського лиману є техногенним звалищем комбінату, яка є фактично червоною пустелею, а пилові бурі від неї призводять до масовим онкологічним захворюванням мешканців прилеглих сіл та селищ.

З точки зору охорони навколишнього середовища знищено 4000 га природного нерестилища цінних порід риб, повністю знищено екосистеми водойми, що в свою чергу потягнуло зміну екосистем Азовського та Чорного морів, а як результат, вплинуло на світову екосистему в цілому.

До сьогодні ПрАТ «ЗЗРК» не має жодного правовстановлюючого документу на технологічну водойму, що займає половину Утлюкського лиману Азовського моря та за часи Незалежної України не сплатило до бюджету ні однієї копійки, ані земельного податку, ані податку за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти, ані податку за кінцеве розміщення відходів.

Нам стало достовірно відомо, що ПрАТ «ЗЗРК» категорично відмовляє мешканцям місцевої громади в проханні відремонтувати дорогу на дамбі, що перекриває Утлюкський лиман, яка для людей є стратегічною транспортною артерією.

Ми точно знаємо, що ПрАТ «ЗЗРК» категорично відмовляє в наданні матеріально-технічної допомоги Національному природному парку «Великий луг», яка мала бути спрямована на гасіння пожеж природно-заповідного фонду, що розташований поблизу комбінату та шахт.

Більш того, ми дізналися, що деякі посадові особи ПрАТ «ЗЗРК», умисно, зловживаючи службовим становищем, із корисливих мотивів в 2004 році на виконання вимог рішення Запорізької обласної ради № 28 від 06.11.2008 року «Про затвердження Порядку погодження питання надання спеціального дозволу на користування надрами на території Запорізької області» надали до Запорізької обласної ради документи, що містили завідомо неправдиву інформацію про намір комбінату брати участь у розвитку соціальної сфери та інфраструктури відповідної території.

На підставі зазначених неправдивих документів на 13 сесії четвертого скликання Запорізькою обласною радою ухвалено рішення «Про погодження клопотання щодо надання надр у користування» №21 від 29.12.2004 року, яким погоджено клопотання щодо надання надр у користування закритому акціонерному товариству «Запорізький залізорудний комбінат», м. Дніпрорудний, з метою розробки Переверзівського родовища залізної руди Михайлівського району «загальнодержавного значення» при умові, що до ведення будь-яких будівельних робіт першочергово буде вирішено питання забезпечення якісною питною водою населення сіл цього регіону у відповідності до вимог стандартів.

Це означає, що до початку ведення планової діяльності комбінат мав зобов’язання за свій рахунок забезпечити водопостачанням питної води усі села Михайлівського району.

Але, як сумно водиться на український землі, наміри інвестора залишились лише на папері, жодної умови виконано так і не було, а комбінат 15 років виснажував природні ресурси регіону та забруднював його своїми нечистотами.

При цьому підприємство не тільки не стало на бік соціальної відповідальності, але, як бачимо, зайняло кардинально протилежну позицію ігнорувати потреби мешканців місцевих громад та об’єктів природно-заповідного фонду.

Ми вже бачили, що за два роки майже мільярд гривень було вкладено в оновлення виробництва – в капітальні інвестиції. А соціальна сфера знову не отримала нічого.

Мало того, нам стало відомо про те, що на порядок денний наступної сесії Запорізької обласної ради поставлене питання «Про виконання рішення Запорізької обласної ради від 29.12.2004 року №21 «Про погодження клопотання щодо надання надр у користування», яким заплановано «прийняти виконання підприємством з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» (71674, Запорізька область, Василівський район, село Мала Білозерка, Веселівське шосе 7 км, код ЄДРПОУ № 00191218) умов рішення Запорізької обласної ради від 29.12.2004 року №21, визначені Спеціальним дозволом на користування надрами від 18 грудня 2007 року № 4586, вважати виконаними в повному обсязі.»

Вважаємо, що деякі посадові особи приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» (71674, Запорізька область, Василівський район, село Мала Білозерка, Веселівське шосе 7 км, код ЄДРПОУ № 00191218) знову скоїли кримінальне правопорушення та надали до Запорізької обласної ради документи, що містять неправдиві відомості про виконання умов рішення Запорізької обласної ради від 29.12.2004 року №21, визначені Спеціальним дозволом на користування надрами від 18 грудня 2007 року № 4586.

У зв’язку з цим, вимагаємо від голови Запорізької обласної ради Григорія Самардака, його заступників Семенкова Єгора Олександровича та Марченка Владислава Петровича негайно виключити зазначене питання з порядку денного сесії обласної ради, створити депутатську тимчасову слідчу комісію з метою встановлення причин і умов невиконання ПрАТ «ЗЗРК», взятих зобов’язань в 2004 році під час погодження дозволу на користування надрами.

Очевидним є те, що с. Тимошівка Михайлівського району Запорізької області це не весь Михайлівський район, а лише маленька його частина. З документів про які йдеться в проекті рішень випливає, що ПрАТ «ЗЗРК» виконав свої умови по дозволу здійснивши реконструкцію по об’єкту «Реконструкція системи питного водопостачання с.Тимошівка Михайлівського району Запорізької області». У зв’язку з цим виникає ряд очевидних питань:

Чому ПрАТ «ЗЗРК» почало виробничу діяльність з видобування надр до повного виконання умов дозволу та рішення сесії ЗОР?

Чому в проекті рішення відсутні навіть згадки про забезпечення питною водою інших населених пунктів Михайлівського району з боку ПрАТ «ЗЗРК»?

Чому Запорізька обласна рада не забезпечила виконання рішення Запорізької обласної ради від 29.12.2004 року №21 та системно бездіяла стільки років?

Хто саме з посадових осіб Запорізької обласної ради буде нести відповідальність за безхазяйне ставлення до незаконного надрокористування з боку ПрАТ «ЗЗРК»?

Вимагаємо від постійної комісії Запорізької обласної ради з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад області та житлово-комунального господарства негайно скасувати висновок №6 від 24.06.2019 року, як такий, що виданий передчасно та всупереч вимог чинного законодавства.

Від Михайлівської районної ради Запорізької області вимагаємо негайно відкликати лист від 30.11.2009 року № 01 – 4/336, як такий, що виданий передчасно та з порушенням норм чинного законодавства.

Крім того, всім народним депутатам обраних від Запорізької області, а особливо Юлії Яцик, всім депутатам Запорізької обласної ради, в.о. голови Запорізької обласної державної адміністрації Еллі Слепян, профільним департаментам, працівникам прокуратури, Національної поліції, Служби безпеки України пропонуємо прокинутись від сну та ретельно вивчити дійсно важливе питання не тільки для Запорізького регіону, а і для всієї держави. В разі підтвердження відомостей про невиконання умов дозволу, вжити швидких та рішучих дій, щодо позбавлення приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» (71674, Запорізька область, Василівський район, село Мала Білозерка, Веселівське шосе 7 км, код ЄДРПОУ №00191218) Спеціального дозволу на користування надрами від 18 грудня 2007 року № 4586 та притягнення винних до кримінальної відповідальності.

Враховуючи, що в світі сьогодні відбуваються бурхливі процеси на фоні інтенсивного виснаження природних ресурсів планети, не буде складно знайти соціально відповідального інвестора, що візьметься видобувати залізну руду, за умови відновлення мереж водопостачання та водовідведення регіону, фінансування природоохоронних заходів, установ природно-заповідного фонду, створення нових робочих місць, реконструкцію доріг, закладів освіти та медицини.

Закликаємо не мовчати з цього приводу Михайлівську районну державну адміністрацію, Михайлівську районну раду, територіальні громади Михайлівського та Якимівського районів та рішуче вимагати компенсації збитків нанесених комбінатом природним ресурсам та екологічним системам, життю та здоров’ю громадян.

Підсумовуючи викладене, даємо відповідь на питання про реакцію суспільства на такий стан речей.

Така реакція суспільства – це мовчазна згода на порушення прав, законних інтересів не тільки сьогоднішніх мешканців Запорізького регіону, але і майбутніх поколінь. Це є неприпустимо. Така бездіяльність народжує бідність, зубожіння та смерть.

Досить давати відвертим злочинцям заробляти мільярди за рахунок загальної стагнації нації, міграції трудового потенціалу та виснаження природних ресурсів. Треба діяти сьогодні. Бо завтра може бути запізно!

Комментарии  

0 # Ахметашка 28.08.2019 20:00
Ринашка
Спасибо вам покорные рабы, что даете мне зарабатывать на вас. Надеюсь вы никогда не осознаете, что Ринатка вас очень любит! И пока не уничтожит, не успокоится!
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
0 # Ахметов 28.08.2019 22:04
Купец
Та похер на хохлов Ринату , главное прибыль Смертинвеста и Дыртека
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
0 # RE: Залізний вбивця Запорізького регіону та інші скелети Залізорудного комбінату 28.08.2019 23:08
Ахмет
Завтра сессия облсовета, приймут решение в мою пользу, а дальше ... хоть сдохните все
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
0 # RE: Залізний вбивця Запорізького регіону та інші скелети Залізорудного комбінату 01.09.2019 18:22