• Главная
  • Новости
  • Прибуток зростає, екоподаток знижується, або чарівництво від ЗЗРК

Прибуток зростає, екоподаток знижується, або чарівництво від ЗЗРК

Нещодавно Президент України Володимир Зеленський розкритикував криворізький гірничо-металургійний комбінат "ArcelorMittal Кривий Ріг" за невиконання вчасно зобов'язань щодо поліпшення екологічної ситуації в регіоні. За словами Зеленського, підприємства дуже часто намагаються відтермінування виконання тих чи інших екологічних зобов’язань, що призводить до збільшення випадків онкологічних захворювань серед місцевого населення.

На території Запорізької області питання забруднення навколишнього середовища стоїть дуже гостро. На території міста й області зосереджено багато великих підприємств, кумулятивні викиди яких наносять шкоду здоров’ю місцевих мешканців.

Одним з найбільш проблемним підприємством у цьому питані є ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат», керівництво комбінату докладає всіляких зусиль щоб зменшити витрати на екологічні потреби. Враховуючи факт, що 51,2 % акцій зазначеного підприємства володіє громадянин Словаччини, а 19 % громадянин Чехії таке відношення до здоров’я мешканців Запорізького краю є цілком зрозумілим. Вони використовують нашу державу як сировинний придаток, а здобуту металеву руду експортують. До державного бюджету усіх рівнів сплачуються лише мінімальний платіж. Той факт, що власником 25 % є ПАТ «Запоріжсталь» на ситуацію жодним чином не впливає.

Основним економічним інструментом екологічної політики є екологічний податок, метою якого є створення стимулів для зменшення забруднення, а також отримання та концентрація коштів для фінансування природоохоронної діяльності.

Екологічний податок, ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» з року в рік зменшується:

- 2014 – 481 750 грн;

- 2015 – 357 810 грн;

- 2016 – 216 000 грн;

- 2017 –  (невідомо);

- 2018 – 136 000 грн.

Зважаючи на те, що за вказаний період часу обсяги видобутої залізної руди майже не змінювалися виникає питання чому розмір сплаченого екологічного податку за п’ять років зменшився у 3,5 рази.

Обсяги видобутої залізної руди залишаються на одному рівні:

- 2014 – 4,53 млн. тон;

- 2015 – 4,7 млн. тон;

- 2016 – 4,51 млн. тон;

- 2017 – 4,5 млн. тон;

- 2018 – 4,55 млн. тон.

Для зрозуміння наявних пріоритетів у розподіленні прибутку зазначимо, що у 2018 році сума виплачених акціонерам дивідендів за цінними паперами склала 687 648 875 грн.

Також необхідно зазначити, що керівництво ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат»  повністю ігнорує створення на своєму підприємстві системи екологічного управління з подальшою їх сертифікацією за стандартами ISO 14001, яка є однією із інструментів екологічної політики, який спрямований на сприяння дотримання природоохоронного законодавства на підприємствах та забезпечує отримання значних природоохоронних та економічних вигод від впровадження систем екологічного управління та більш екологічно чистих методів виробництва.

Ми вважаємо, що спосіб в який було наведено порядок на комбінаті "ArcelorMittal Кривий Ріг" не зовсім правильний, але строки вирішення проблемних питань вражає.

Звертаємось з проханням до Президента України звернути увагу на викладені питання.

Комментарии