• Главная
  • Новости
  • Великі олігархи сплачують низькі податки – реалії сьогодення

Великі олігархи сплачують низькі податки – реалії сьогодення

Ми продовжуємо вивчати стан дотримання керівництвом ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» вимог Податкового Кодексу України. Нами неодноразово у попередніх публікаціях підіймалося питання, що розмір сплаченого комбінатом податку за забруднення навколишнього середовища з року у рік зменшується.

Ще однією актуальною проблемою щодо дотримання податкового законодавства є питання сплати комбінатом рентних платежів за розробку Південно-Білозерського родовища.

Нагадаємо, що за якісними й технологічними показниками багаті залізні руди Південно-Білозірського родовища є найліпшими серед аналогічних об’єктів України і Європи.

Наразі запаси багатих залізних руд Південно-Білозірського родовища оцінено до горизонту мінус 1200 м, родовище за розміром запасів відноситься до ІІ групи (100-500 млн тон). З огляду на заплановану річну продуктивність робота підприємства забезпечена на 35 років. Дальші перспективи ПрАТ “ЗЗРК” пов’язані з глибокими горизонтами (мінус 1500–1600 м), до яких простежені багаті руди.

Головною товарною продукцією ПрАТ “ЗЗРК” є агломераційна руда, вміст загального заліза в якій не має бути меншим від 61 %. Частка цієї руди в річному обсязі виробництва становить понад 90 %.

У 2016 році, під час продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 1571, посадовими особами ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» було завідомо занижено відомості щодо геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин на Південно-Білозерському родовищі, недостовірні дані були подані до Державної служби геології та надр України.

На підставі поданих документів ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» було продовжено строк дії спеціального дозволу на 20 років, до 8 квітня 2036 року, з урахуванням заниженої ставки рентних платежів.

За даними єдиного державного реєстру судових рішень Управлінням з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016000000004105 від 29.12.2016 року, за ознаками злочинів, передбачених за ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358 КК України.

У вказаному провадженні досліджуються, зокрема, обставини одержання підприємством з іноземними інвестиціями у формі ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» (код ЄДРПОУ 00191218) спеціальних дозволів на видобуток корисних копалин, а також подальша експлуатація родовищ.

З матеріалів кримінального провадження:

Вартість спеціального дозволу та обсяг рентних платежів за розробку родовища безпосередньо залежать від сукупності складових геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин на родовищі, зокрема, даних про достовірність запасів корисних копалин, наявності у них корисних компонентів; кількості та якості запасів, ступеню їх вивчення й підготовленості до промислового освоєння; оцінки промислового значення запасів тощо. Проте, при одержанні спеціального дозволу на видобуток корисних копалин, ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» (код ЄДРПОУ 00191218) надано на затвердження службовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр - Державної служби геології та надр України, а також ДНВП «Геоінформ України» завідомо занижені відомості щодо геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин на родовищі. Зазначені дії призводять до зменшення обов'язкових платежів до державного бюджету за отримання спецдозволу, а також заниження рентних платежів при подальшій експлуатації цього родовища, у результаті чого упродовж 2015-2016 років державі завдано збитків на суму понад 10 млн. грн.

Досудовим слідством одержано відомості про те, що підприємство з іноземними інвестиціями у формі ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат», яке відповідно до спеціального дозволу № 1571 використовує Південно - Білозерське родовище, що в 25 км. на південь від м. Дніпрорудне, Запорізької області, порушує умови надрокористування, встановлені спеціальним дозволом.

Опосередкованим підтвердженням викладених фактів може бути інформація щодо збільшення у 2017 році чистого прибутку ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» у три рази, а саме з 434,5 млн. грн. у 2016р.  до 1 млрд 286 млн грн у 2017 році.

У той час олігарху Рінату Ахметову вдалося вирішити питання з переднім керівництвом Генеральної прокуратури України. Сподіваємось, що сьогодні, після призначення на посаду Руслана Рябошапки матеріали зазначеного провадження будуть вивчені, та прийняте законне рішення.