• Главная
  • Новости
  • Маєш мету поховати справу на декілька років, признач судову експертизу

Маєш мету поховати справу на декілька років, признач судову експертизу

Продовжуємо висвітлювати питання законності використання ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат" ставка-випаровувача (для випаровування вод відкачаних мінералізованих) на території Якимівського району Запорізької області у акваторії Утлюцького лиману Азовського моря.

Наприкінці жовтня на сторінках місцевих інтернет-ресурсів з’явились замовні публікації, профінансовані Ростиславом Шурмою, в яких «авторитетні» експерти висловили твердження, що шахтні води, які ЗЗРК зливає в Утлюцький лиман не створюють ніякої загрози навколишньому середовищу та здоров’ю місцевих мешканців. В такій спосіб керівництво ЗЗРК намагається зменшити негативний вплив катастрофи, яка виникла з вини керівництва комбінату. Нагадаємо, мова йде про те, що кілька діб тисячі кубів червоних шламів із ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» потрапляють в ґрунти та прісноводну ріку Малий Утлюк на території Якимівського району Запорізької області. Непоправна шкода спричиняється гектарам родючого шару ґрунту, екосистемам суходолу та водного об’єкту, біо- та фітоценозам.

На пресс-конференції "Утлюкский лиман и ЗЖРК: мифы и реальность", яка відбулася у Запоріжжя, член-кореспондент Національної академії наук, доктор технічних наук, професор, директор інституту проблем природокористування та екології НАН України Аркадій Шапар стверджував «Это самое идейно совершенное решение - использовать энергию солнца, чтобы выпаривать и эти рассолы оставались у нас, раз мы их добыли из-под земли. Мы были на Утлюкском лимане, проводили исследования и должен сказать, что никакого влияния на окружающую среду этот пруд-испаритель на окружающую среду не оказывает».

На нашу думку «самое идейно совершенное решение», яке було прийнято керівництвом комбінату у 80-х роках минулого століття кардинально відрізняється від сучасних технологій захисту навколишнього середовища.

Панорама  Утлюцького лиману за посиланням

У нас виникло всього одне запитання чому на зазначеній пресс-конференції не було озвучені результати комплексної судової інженерно-технічної, призначено 10 грудня 2018 року.

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень суддею Запорізького окружного адміністративного суду Сіпакою А.В.  у справі № 280/4415/18 винесено ухвалу щодо призначення комплексної судової інженерно-технічної (земельно-технічної та інженерно-екологічної) експертизи для всебічного дослідження питання щодо приведення  у відповідність до вимог земельного законодавства земельної ділянки під ставком-випаровувачем ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат".

Експерту було поставлено декілька запитань:

- до якої категорії водних об'єктів належить ставок-випаровувач у акваторії Утлюцького лиману Азовського моря на території Якимівського району Запорізької області?;

- за допомогою яких гідротехнічних споруд чи промислового обладнання відбувається функціонування ставка-випаровувача у акваторії Утлюцького лиману Азовського моря на території Якимівського району Запорізької області за його цільовим призначенням, кому належать вказані споруди та обладнання?;

- чи є ставок-випаровувач у акваторії Утлюцького лиману Азовського моря території Якимівського району Запорізької області технологічною водоймою ПрАТ «ЗЗРК» в розумінні Водного кодексу України, призначенням якого є випаровування дренажних шахтних вод?;

- чи потребує скидання дренажних шахтних вод, що здійснюється на підставі Дозволу на спеціальне водокористування № 217/ЗП/49д-18 від 29.01.2018, «Технічного паспорту відводу в Утлюцький лиман шахтних вод. Водовод від проммайданчика до Утлюцького лиману» та «Технічного паспорту випаровувача в Утлюцькому лимані», оформлення права оренди (іншого права) на земельну ділянку під водами ставка- випаровувача відповідно до норм Водного та Земельного кодексу України?;

- до якого виду класифікації цільового призначення земель водного фонду у розумінні приписів наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 та інших норм чинного законодавства України відноситься використання позивачем ставка-випаровувача у акваторії Утлюцького лиману Азовського моря на території Якимівського району Запорізької області?

За вказаною справою Підприємства з іноземними інвестиціями у формі Приватного акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат" оскаржує акт перевірки Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, складений за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №059/370/05  від 24.09.2018 року.

Проведення експертизи доручено Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз. Провадження у справі зупинено до закінчення комплексної судової експертизи та надходження  її висновку до Запорізького окружного адміністративного суду.

Витрати, пов'язані з проведенням експертизи, покладено на Підприємство з іноземними інвестиціями у формі Приватного акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат".

Пройшов вже майже рік, а експертизу так й не проведено. За нашою інформацією це відбувається у зв’язку з тим, що  ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат" не було оплачено витрати, пов'язані з проведенням експертизи, які ухвалою суду були покладені на ЗЗРК.

З разі, якщо шахтні води не шкодять навколишньому середовищу керівництво комбінату зацікавлене у тому, щоб зазначену експертизу було проведено у найкоротші строки.

Ми ж бачимо зовсім іншу картину, витрати на проведення експертизи не проведені, питання «заморожено».