Утопічні гасла чи реальна робота нового Уряду?

У Кабміні повідомили про ієрархію поводження з відходами. Зазначено, що Кабмін планує ввести відповідальність виробника за утилізацію відпрацьованих акумуляторів і батарей, відходів електричного та електронного обладнання.

Ми вважаємо, що це популістичні лозунги, а не реальна робота, направлена на вирішення проблеми поводження з відходами. Усе навантаження даної ініціативи ляже на плечі громадян, які будуть переплачувати під час придбання продукту за утилізаційний збір, який виробники та постачальники акумуляторів і батарей  закладатимуть у вартість товару.

Наше твердження вже має своє підтвердження. На сьогодні утилізаційний збір закладено у вартість моторних мастил та тари від засобів захисту рослин, як всім відомо, під час придбання зазначеного товару водії і власники автопідприємств, а також аграрії переплачують постачальникам.

Діюча схема дозволяє окремим підприємцям щорічно заробляти мільйони гривень від збору за утилізацію відпрацьованих мастил. Справа в тому, що утилізація найчастіше відбувається на папері, а відпрацьоване мастило йде на опалення і в фальсифіковані нафтопродукти, завдаючи величезної шкоди природному середовищу, автотранспорту і держбюджету.

На початку 2010 р. було прийнято рішення щодо видачі погоджень для отримання імпортних ліцензій на ввезення засобів захисту рослин лише за наявності у компаній-імпортерів підписаних договорів зі спеціально уповноваженим підприємством, яке має відповідну ліцензію Міністерства охорони навколишнього природного середовища на утилізацію небезпечних відходів упаковки засобів захисту рослин та попередньою оплатою даних послуг.

На даний час утилізація тари з-під засобів захисту рослин теж відбувається лише на папері, у реальності каністри з-під пестицидів скидають у лісосмугах вздовж полів, які були ними оброблені, у селах її використовують для зберіганні бензину та води. Спритні бізнесмени збирають по селам зазначену тару, а потім здають її на переробку до приймальних пунктів, звідки вона потрапляє на заводи для виробництва одноразового посуду, пакетів, пляшок.

Тож вважаємо, що зазначена ініціатива Уряду не вирішить реальних проблем, а лише дасть змогу окремим бізнесменам заробити на продажу документів, які засвідчують надання послуг з утилізації акумуляторів і батарей, відходів електричного та електронного обладнання. Фінансове навантаження буде компенсовано з гаманців пересічних громадян.

Офіційні документи:

Постанова Кабміну «Деякі питання збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив)».